Stále nové žádosti na výstavbu rodinných domů chodí do Horní Plané. Mladí chtějí v oblasti stavět, což město samozřejmě vítá. Má to však jeden háček. Nejsou parcely.

„Momentálně tu máme osm žádostí od mladých lidí, ale už nemáme žádné parcely,“ řekl hornoplánský starosta Jiří Hůlka.

Zhruba v polovině příštího roku ale bude všechno jinak. Město už je za polovinou stavby inženýrských sítí pro 35 rodinných domků v lokalitě Nad Hřištěm.

„Všechno jde pěkně podle plánu. Chtěli bychom to dokončit zhruba do dubna, abychom už v červnu mohli začít parcely prodávat,“ řekl Hůlka.

Pozemky budou pro místní lidi cenově výhodné.

„Můžeme ovlivnit jejich cenu. Zhruba polovinu jich chceme nabídnout s předkupním právem města na deset let. Předpokládáme, že to využijí místní lidé, kteří tu opravdu chtějí žít. O to bude nižší cena. Blokace spekulativních prodejů na deset roků by jim tedy vadit neměla,“ míní Hůlka.

„Nechceme jim zbytečně brát peníze vysokou cenou pozemku,“ dodal starosta se slovy, že obdivuje každého, kdo se dnes rozhodne si postavit vlastní bydlení. „Chce to pořádnou dávku odvahy, protože to jednoduché není.“

Až město skončí výstavbu inženýrských sítí, pustí se do stejné práce investor, který také připraví parcely pro 35 rodinných domů. Ve městě tedy bude hned několik nových možností k bydlení.

„Hornoplánsko je krásné, takže se není čemu divit, že přitahuje nové lidi. Celému projektu fandím,“ řekla místní Martina Němcová.