Z hlediska odborné veřejnosti i médií byl jako obvykle zajímavý především dnešní tzv. ukázkový den. Na místě bylo možné vidět například vybavení Pohotovostních středisek pro mimořádné situace SVS používané při likvidaci ohnisek nebezpečných nákaz či techniku, kterou používá Veterinární služba Armády ČR k provádění dekontaminace zvířat, jejich odchytu a imobilizaci. Na místě byla předvedeno vybavení určené k očistě a desinfekci techniky a stájí.

Koncert v bistru Náplavka v Českém Krumlově.
Kam za zábavou a za sportem o víkendu na Českokrumlovsku

Praktická části cvičení zahrnovala mimo jiné nácvik vstupu do hospodářství podezřelého z výskytu nebezpečné nákazy včetně manipulace se zvířaty, jejich klinického vyšetření a odběru vzorků.

Další program patřil především úředním veterinárním lékařům a technikům krajských veterinárních správ (KVS) a armádních veterinářů. Ve svých prezentacích představili postup v případech, že na území jejich kraje byla potvrzena nebezpečná nákaza. Jednalo se například o modelovou situaci výskytu ptačí chřipky v chovu drůbeže, afrického moru prasat (AMP) nebo slintavky a kulhavky v hospodářství s chovem skotu. Zazněly zde také informace k aktuálním nákazám, které hrozí, nebo se již vyskytují v některých zemích Evropy. K těmto nákazám patří plicní nákaza skotu, nebo epizootické hemoragické onemocnění.

„Pravidelná cvičení veterinárního dozoru umožňují prověřit připravenost a spolupráci jeho jednotlivých složek pro případ krizových situací včetně výskytu nebezpečných nákaz,“ řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Ve snaze ujet policejní hlídce řidič Tiguanu naboural, co šlo, a skončil ve fasádě paneláku na krumlovském Plešivci. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.
Řidič v Tiguanu řádil v Krumlově, naboural, co šlo. Chtěl utéct, ale chytili ho

O tom, že je nutné být na krizové situace dobře připraveni, se pracovníci veterinárního dozoru přesvědčili v předchozích letech opakovaně. Například v loňském roce hráli zásadní roli při likvidaci 23 ohnisek ptačí chřipky v chovech. Dalším onemocněním, kterému věnuje SVS patřičnou pozornost, je africký mor prasat, jenž se do ČR vrátil na konci roku 2022. Od té doby se vyskytuje v populaci prasat divokých v Libereckém kraji.

Petr Vorlíček, tiskový mluvčí SVS