Volba starosty a jeho zástupce včetně rady města se včetně slibu zastupitelů odehrávala před zraky diváků a veškeré hlasování bylo veřejné, aby vše, co se na ustavujícím zasedání zastupitelstva dělo, bylo maximálně transparentní.

Opozice v podobě zastupitelů z řad PRO 2016, KSČM, ČSSD a SPD sice předložila své návrhy, jako například na pozici starosty Libora Lukše, ale zbytečně. Koalice, jíž v několika případech podpořili i Jihočeši 2012, je přehlasovala, takže se volba odehrávala podle scénáře koalice.
Zastupitelé odhlasovali, že v čele města, stejně jako doposud, budou stát starosta a jeden místostarosta, oba uvolněni pro výkon své funkce.

Starostou Kaplice se opět stal Pavel Talíř (KDU-ČSL). Pro bylo 14 hlasů, 3 proti, 4 zastupitelé se zdrželi hlasování. Místostarostou je, taktéž znovu, Libor Lukš (Otevřená radnice). Libor Lukš byl zvolen 14 hlasy pro, 3 proti, 4 se zdrželi hlasování.

Sedmičlennou radu města Kaplice kromě starosty a místostarosty tvoří Vanda Kárová (Otevřená radnice), Pavla Opekarová (KDU-ČSL), Jiřina Kostková (SNK ED), Josef Šedivý (Nezávislí a TOP 09) a Karel Mach (ODS).
Zastupitelé ustanovili finanční a kontrolní výbory.

Předsedou pětičlenného finančního výboru je zastupitel Jan Gušl (KDU-ČSL), dalšími členy jsou Jiří Bohata, Jiřina Jiskrová, Luděk Keist a Jana Kotlasová.

V čele kontrolního výboru je zastupitel Josef Kaloš, (KSČM) a dalšími členy jsou Václav Mikeš, Jiří Němec, Marcela Soukupová a Kamil Vraspír.

Kaplické zastupitelstvo:
Koalice:5 mandátů KDU-ČSL + 3 Otevřená radnice + 2 ODS + 1 Nez. a TOP 09 + 1 SNK ED
Dá se říci neutrální:2 Jihočeši 2012
Opozice:3 PRO 2016 + 2 KSČM + 1 ČSSD + 1 SPD

Více čtěte ve středečním vydání Českokrumlovského deníku 7.11. 2018.