Spaní v knihovně láká stále více dětí. Už nyní knihovnice v regionu vědí, že budou mít dnes v noci plné ruce práce. Na takzvanou Noc s Andersenem se už předem přihlásilo více dětí, než tomu bylo dříve.

„Zájem dětí je už tak veliký, že se nevejdeme ani do knihovny. Budeme tedy muset být ve škole – ve dvou třídách a tělocvičně,“ řekla malontská knihovnice Eliška Pešelová.

Letos se na Noc s Andersenem v Malontech přihlásilo 50 dětí. „Což je dvakrát tolik, než v loňském roce,“ dodala Pešelová.

Zájem o spaní v prostředí plném knih roste i v Benešově nad Černou. Knihovnice Růžena Lepšová děti raději rozdělila do dvou skupin. Dnes se v knihovně vyspí ti mladší, za dva týdny pak starší.

„Děti, které se mnou akci předloni začínaly, jsou dnes zhruba v sedmé třídě. Nyní se k nim zase přidává nová generace, prvňáčci a tak. Kdyby byli všichni takto pohromadě, mohl by to být problém,“ vysvětlila Lepšová. Celkově se akce dá v menším počtů dětí lépe zvládnout.

„První rok jsem měla třicet dětiček, což už bylo celkem dost. Docela mi to dalo zabrat,“ usmála se Lepšová.

Jaký program mají pro dnešní Noc s Andersenem knihovnice vymyšlený, je tajemství. Chtějí, aby byly děti překvapené.

„Mohu jen prozradit, že nás opět navštíví kapličtí divadelníci. Ale samozřejmě nesmím prozradit detaily,“ řekla vedoucí kaplické knihovny Jiřina Kostková.

„I my se budeme věnovat divadlu, respektive loutkovému divadlu. Chci, aby si děti vyrobily své loutky a pak s nimi zahrály pohádku. To bude určitě fajn,“ řekla Lepšová.

Bude se ale chtít prckům vůbec do spacáků? Nebudou chtít hýřit se svými kamarády celou noc? To je problém, kterého se knihovníci bojí každý rok.

Někteří ale mají vymyšlený recept na to, jak děti unavit. „V deset si vyjdeme na noční procházku, abychom je trošku utahali,“ usmála se Lepšová.

Někteří rodiče mají starost, na jakém místě v knihovně budou jejich potomci spát. „Ozvala se jedna maminka, že musí zaujmout nějakou správnou pozici, aby dítě nespalo pod horory,“ zmínila úsměvnou historiku Jiřina Kostková.