Zcela nové byty pro mladé možná v budoucnu vzniknou v Křemži. Je to jedna z možných variant, jak nejlépe využít chátrající objekt bývalé sokolovny. Tím se nyní hodlají zabývat tamní zastupitelé.

„Využití kina, neboli bývalé sokolovny je záležitost, kterou nikdo od roku 1990 nedokázal vyřešit. Hodláme s tím tedy něco dělat,“ řekl křemežský starosta Josef Troup.

Podle jeho slov se jedná o citlivou záležitost. „Sokolové tu budovu za první republiky stavěli z vlastních prostředků a vlastními silami. Někteří jsou ještě mezi námi, proto je to po lidské stránce citlivá věc, které se musíme správně chopit.“

Vizí, co všechno by v objektu mohlo v budoucnu vyrůst, je hned několik. Kromě bytů pro mladé či naopak pro seniory, se nabízí vybudování víceúčelového domu.

„Mohly by tam být prostory pro základní uměleckou školu, různé dílny, spolky, místní kapely. Vyloučeno není třeba ani nějaké menší fitcentrum,“ řekl Troup.

„Objekt je zdokumentován. Přes zimu bychom rádi vyhlásili soutěž, kde definujeme, co bychom tam chtěli a zkusíme oslovit například nějakou stavební průmyslovku, jak by si s tím poradila.“

Momentálně v kinosále zkoušejí jen tři místní kapely. Nic jiného se v budově neděje.

„Budova tak bohužel chátrá. Najít využití nebude lehké. Jelikož je zařízená jako kino, je tam šikmá podlaha a jeviště. Také bych neměl zapomenout na nevyhovující sociály,“ řekl místní Vladislav Štindl, který je předsedou Tělovýchovné Jednoty Sokol Křemže.

Jedna z kapel, která v bývalé Sokolovně zkouší, jsou místní Gutalax. Zpěvák Martin Matoušek doufá, že o své prostory muzikanti nepřijdou. „To by bylo vážně špatné. Kde bychom zkoušeli? Některé kapely se scházejí pod základní školou, ale jinak nevím,“ řekl Matoušek.