Křemže – Městys má důvod k oslavám. V rámci soutěže Vesnice roku 2014 se totiž křemežská knihovna stala Jihočeskou knihovnou roku.
„O tom, že bude soutěžit také knihovna, jsem se dozvěděla až na poslední chvíli," řekla knihovnice Miroslava Průchová, „s tou informací za mnou pan starosta přišel krátce předtím, než přijela hodnotící komise. Bylo to tedy trochu překvapení."
Miroslava Průchová v křemežské knihovně působí již od roku 1999. Knihy a knihovna jsou jejím hlavním koníčkem a o knihovnu se stará zodpovědně. „Hodnotící komisi se naše knihovna líbila. I lidé, kteří k nám poprvé zavítají, bývají příjemně překvapeni," zmínila Miroslava Průchová, která si výhry cení. „Jsem ráda, že si někdo všiml toho, co dělám, i když to nedělám za žádným účelem. Práce v knihovně mě zkrátka baví."
Miroslava Průchová měla před soutěží trochu trému, ovšem nijak zvlášť se na soutěž samotnou nepřipravovala. Knihovna pouze prodělala běžný úklid. „Netoužila jsem za každou cenu vyhrát, nebylo to pro mě životně důležité."
Soutěž Knihovna roku je dvoukolová. Krajské kolo je součástí soutěže Vesnice roku – je hodnocena regionální komisí, která je složena ze zástupců rozličných profesí. Knihovníky do této komise deleguje regionální organizace SKIP. Vítězná knihovna, v případě doporučení knihovnického komisaře, postupuje do celostátního kola.
Od roku 2003 je titul Knihovna roku státní cenou, udělovanou Ministerstvem kultury České republiky. Ministr kultury jmenuje na tři roky pětičlennou hodnotitelskou komisi. Ta navštíví všechny nominované knihovny a po zhodnocení jejich činnosti vybere vítěznou knihovnu. Na slavnostním vyhodnocení, které se koná každoročně v rámci Týdne knihoven v Zrcadlové kapli v Národní knihovně České republiky, získá vítězná knihovna diplom, vyšívanou stuhu a finanční ohodnocení.