Křemže – Stany už jsou postavené, jenom je třeba ještě vše doladit. Křemežští se připravují na příval lidí, kteří už se těší na tradiční Křemežský veletrh se známým podtitulem Vše pro domov, zahradu a hobby.
Přípravy vrcholí. „Ještě je třeba navozit nábytek, roznést odpadkové koše, rozmístit dopravní značení, posekat trávu a udělat takový všeobecný úklid. Máme to tu hodně hektické," informoval včera starosta Křemže Josef Troup. V Křemži se připravují na příchod dvanácti tisíc návštěvníků.
S dostatkem parkovacích míst si Josef Troup starosti nedělá. Už tradičně budou návštěvníci parkovat na náměstí, dvě parkoviště jsou při hlavní silnici z Českého Krumlova a další parkoviště se rozkládá u benzinové pumpy. Samostatné parkování je připraveno pro účastníky veletrhu. Za parkovné obec nevybírá. Svá auta budete moci zaparkovat i na dvou soukromých pozemcích, za tato místa už si však zaplatíte.
Na letošním veletrhu čekají návštěvníky dvě novinky. Jednou z nich je účast Klubu malých pivovarů, který zahrnuje malé výrobce piv z celé České republiky a rovněž několik zahraničních. Na neděli je přichystán bleší trh, kterým se veletrh dle starostových slov vrací k původnímu konceptu veletrhu, jenž vznikl na začátku devadesátých let a měl fungovat především jako přehlídka produktů a výrobků všemožných kutilů.
Na školní zahradě bude k vidění jezírko s boční prosklenou stěnou, díky níž návštěvníci uvidí, co se odehrává pod vodou. „Jezírko bylo rozdělané už v loňském roce, ale dokončit se nám ho podařilo až letos," uvedl Josef Troup, „rovněž jsme dali do pořádku záhony u hlavního vstupu ke škole, které nebyly zrovna v dobrém stavu. Jinak ve škole plánujeme po veletrhu velkou rekonstrukci, týkající se celkového zateplení budovy."
Slavnostní zahájení veletrhu bude podle Josefa Troupa skromnějšího ražení a opět se odehraje před radnicí. „Spolu s ředitelem Městského divadla Janem Vozábalem, který nám s veletrhem vždycky pomáhal, jsme se shodli, že je to tak mnohem lepší," míní starosta, „ráno od osmi hodin bude návštěvníky čekat neformální setkání s občerstvením a hudbou, načež se společně vydáme přestřihnout slavnostní pásku, čímž bude veletrh zahájen."
Na veletrhu se sejde okolo 150 stánkařů. „Celou akci vnímám jako společenskou akci, kdy se spousta místních rodin setká se svými příbuznými a přáteli, s nimiž se během roku příliš nevidí," říká Josef Troup, který se těší, až se svými blízkými posedí v některém ze stanů a užije si trochu pohody. Návštěvníkům doporučuje přehlídku společnosti Agrozet, která bude mít na veletrhu k dispozici velkou plochu, na níž předvede své stroje a zahradní techniku.