Až třicet procent žen po třicátém pátém roce života postihují myomy, tedy nezhoubné nádory dělohy. Poradit si s nimi umí v Nemocnici Český Krumlov a. s. „Na myomy se neumírá, ale mohou způsobit různé potíže, jako například poruchy plodnosti,“ říká MUDr. Martin Neruda z Centra pro léčbu děložních myomů.

„Myomy jsou nezhoubná nádorová onemocnění dělohy. Jsou to uzly tvořené hladkou svalovinou, která je závislá na estrogenizaci, proto se myomy objevují častěji u žen ve třetím a čtvrtém decenniu,“ řekl českokrumlovský lékař o své specializaci.

Dodal, že způsobit mohou řadu nepříjemností, záleží na místě, kde se nacházejí. „Když jsou uloženy podslizničně, ve stěně děložní, nebo mimo stěnu – subserózní, to znamená, že vyčnívají do dutiny břišní a jsou symptomatické, tedy že způsobují různé potíže. Mohou způsobovat krvácení, bolesti v podbřišku,“ poukázal na jedny z možných příznaků myomu.

Dalším příznakem může dle jeho slov být dyspareurie neboli bolestivost v oblasti malé pánve. „Záleží na velikosti a uložení, v některých případech může myom tlačit na močový měchýř,“ řekl Martin Neruda.

Důvodem, proč se o myomy zajímá, je ale léčba sterility u žen v reprodukčním věku. „Pokud jsou myomy uloženy v děloze, mohou způsobovat to, že se zde embryo nevyvíjí optimálně. Při uložení intramurálním, tedy ve stěně děložní, mohou způsobovat, že se na nich začne tvořit placenta, pak způsobí potrácení plodu. Další komplikací může být rostoucí myom uložený v dolním děložním segmentu, kde působí jako porodní přepážka,“ vysvětloval.

Gynekolog českokrumlovské nemocnice Ondřej Míka (na snímku).
Gynekolog: Léčba se pacientkám šije na míru

Na otázku, jestli se daří sterilitu léčit, odpovídá: „Můj největší úspěch je paní, která po mojí myomektomii, kdy jsme odstranili čtyři myomy, dvakrát otěhotněla, poprvé přes asistovanou reprodukci a podruhé spontánně, a obě těhotenství skončily porodem zdravého donošeného dítěte.

Pomocníkem při odhalování a uložení myomu je ultrazvukové vyšetření a většinu námi odhalené myomy odstraňujeme laparoskopicky.

„Miniinvazivní operativa jednoznačně eliminuje komplikace (srůsty), a lepší poperační průběh,“ poukázal Martin Neruda na výhody této metody. Léčit se dají i konzervativně. „Dají se zvládat hormonálně , pomocí hormonální léčby nebo nitroděložním tělíska s gestagenním hormonem, kdy je snaha snížit estrogenisaci, a tím zamezit růstu myomu,“ řekl Martin Neruda.

Je myom pro ženy smrtelným onemocněním? „Na myomy se neumírá, ale v případě, kdy způsobují silné krvácení, tak jsou ženy

ohroženy anemizací. Jsou pak odsouzeny až k transfuzní léčbě, proto u žen s vyřešenou reprodukcí bývá navržena hysterektomie, tedy operační odstranění dělohy,“ dodal na závěr.