Práce historiků se začaly přepisovat v roce 2009 poté, co se v památce zasazené do romantické krajiny nad řekou Malší našel kus dřeva, odborníky datovaný do roku 1357. Následoval ještě nález keramiky z přelomu 13. a 14. století. „Až do té doby jsme si mysleli, že byl Louzek postaven někdy kolem roku 1386,“ porovnal Radek Kocanda, jednatel sdružení Hrady na Malši, které se o památku spolu s obcí Bujanov stará.

O tom, jakou měl Louzek v dávných časech funkci, napovídá mnohé už samotný název hradu. Louzek totiž v přibližném překladu do češtiny znamená čihadlo. „Byl to tedy velmi pravděpodobně hrad, který sloužil jako strážní na zemské cestě. To znamená, že majitelé byli povinni chránit provoz na silnici, za což pak dostávali plat,“ vysvětlil Radek Kocanda.

Dobové listiny uvádějí, že jedním z prvních doložených vlastníků hradu byl v roce 1421 Petr Harachéř z Louzku, toho času také purkrabí na rožmberském Vítkově hrádku.

„Z toho lze usuzovat, že majiteli hradu byli zřejmě dlouhodobě Harachéři, tedy rod pánů z Harachu, kteří Louzek možná i založili.

Strážní funkce hradu měla ve své době jistě své opodstatnění. Vždyť nedaleko hradu se rozprostíral neblaze proslulý les Kramář, kde okolo roku 1406 přicházeli často o svůj majetek nejrůznější kupci a pocestní, a to rukou loupežníků. „Mezi členy jedné tlupy záškodníků byl i Jan Žižka, což lze vyčíst z rožmberských smolných knih,“ podotkl Radek Kocanda.

Jak ve své knize Hrady na Malši uvádí přední český odborník na hradní architekturu profesor Tomáš Durdík, písemná evidence dokumentující dějiny hradu je krom〜obyčejně chudá. Nicméně z historických listin lze vyčíst alespoň tolik, že po Petru Harachéřovi získal Louzek Jan Malovec z Malovic, po jehož smrti byl hrad v roce 1448 připojen k rožmberskému dominiu Nové Hrady. To znamenalo i počátek konce Louzku, neboť ten byl, stejně jako další hrady v Rožmberky získaných panstvích, ponechán svému osudu. „V rámci obrovských dominií pro tyto hrady již nebylo využití, jejich údržba a zajištění provozu nebyly rentabilní,“ napsal ve své knize Tomáš Durdík.

Dnes jsou zbytky hradu Louzek vyhledávaným cílem turistů. Podle Radka Kocandy sem výletníky láká především krásná scenérie, neboť hrad stojí na příkré skále, pod níž protéká řeka Malše. „Louzek má navíc jedinečnou polohu. Leží totiž asi jen kilometr od mezinárodní silnice E 55, takže je snadno dostupný nejen pro pěší turisty, ale také pro rodiny s dětmi, které téměř až k hradu mohou přijet autem. Ovšem přestože se Louzek nachází tak blízko rušné silnici, zvláštní souhrou terénních okolností tady panuje naprostý klid. Máte dojem, jako byste se ocitli v pustině,“ vykreslil Kocanda.

Podle něj byl Louzek vždy v povědomí turistů více než nedaleký hrad Pořešín, kam sdružení Hrady na Malši dosud soustředilo svou pozornost především. Louzek, na jehož záchraně se podílí od roku 2004, však v žádném případě nezanedbává.

„Už v roce 2004 jsme nechali vypracovat stavebně – historický průzkum objektu včetně zaměření nadzemních konstrukcí. Nyní máme připravenu kompletní dokumentaci kromě projektu konzervace hradu, který chceme zajistit letos,“ prozradil Radek Kocanda.

V létě roku 2010 v areálu hradu, který je jedním ze zastavení na tříkilometrové naučné stezce s informačními tabulemi o historii lokality či lesním hospodářství, vyrostl dřevěný srub. Ten bude sloužit jako zázemí pro odborníky zajišťující tady konzervační a výzkumné práce, ale i pro turisty. Srub, na který finančně přispělo také sdružení Hrady na Malši, vyrostl i díky iniciativě někdejšího starosty Bujanova Bořivoje Vojčeho. „Dobré spolupráce s obcí si nesmírně vážíme. Je pro hrad Louzek velikým přínosem,“ ocenil Radek Kocanda.

A právě obec Bujanov se v letošním roce stane novým vlastníkem hradu. S Lesy České republiky jej totiž v rámci pozemkových úprav vymění za některé pozemky. „O této transakci již existuje dohoda,“ potvrdil jednatel sdružení Hrady na Malši.

Ten zároveň odtajnil možnou budoucnost Louzku: „Uvažujeme o opravě hradu, rádi bychom tady zároveň vybudovali vyhlídkové místo. V plánu je i expozice přibližující Louzek jako strážní hrad na zemské cestě.“