Stačil jeden krok navíc a problém byl na světě, přesněji pod hladinou příliš tenkého ledu. „V sobotu odpoledne jsme šli k řece a zkoušeli, jak je tlustý led,“ zavzpomínal včera Daniel Mikuláštík z Loučovic. „Došel jsem pro kámen, který jsme tam hodili, a propadl jsem se.“

Třem čtrnáctiletým kamarádům z Loučovic se tak pohodová vycházka k Vltavě rázem proměnila v noční můru mnoha lidí. Nad hladinou zůstala Danielovi pouze hlava. Dostat se zpátky nahoru už bylo nad jeho síly.

„Klouzalo mu to, nemohl vylézt, tak jsme se k němu připlazili a vytáhli ho,“ dodal jeden z jeho zachránců Rostislav Švajko. Ten, společně s Jaroslavem Kovaříkem využil rad, kterých se mu dostalo už dříve. „To, abych se plazil, mi poradil už dřív můj táta, kdyby se někdy něco takového stalo. A ono se to teď hodilo.“ Jedním dechem ale včera oba dva dodali, že podobné pokyny slyšeli už i ve škole.

Jaké to je, když se pod člověkem zčistajasna propadne zamrzlá hladina? „No, viděl jsem andělíčky,“ přiznal zachráněný nyní už s úsměvem. „Plavat sice umím, ale kdybych se dostal pod led, nebylo by mi to nic platné.“

Poté, co Daniela kamarádi vytáhli na břeh, svlékl ze sebe všechno oblečení kromě kalhot a trička. A jen takto nalehko odklusal domů. Naštěstí nebydlí dál, než několik set metrů od řeky.

Zachránců je víc

„Není to první případ, kdy tu někdo někoho zachránil,“ sdělil včera ředitel školy Zdeněk Vrba. „Už jsme tady měli dívenku z první třídy Lindu Pandíkovou, která dokázala vytáhnout z bazénu dvouleté dítě. Tu odměnil i prezident Václav Klaus jako nejmladší zachránkyni.“ Během léta v Loučovicích pro změnu zachránil život svému kamarádovi Tomáš Sangl včasnou první pomocí při alergické reakci na bodnutí včely. Na dva nejčerstvější zachránce čeká odměna přinejmenším v oficiální pochvale ředitele školy. „Chceme se ale dohodnout i se starostou obce na další odměně,“ shrnul zástupce ředitele školy František Frantál.

Riskantní led

„V místech, kde se Daniel propadl byl led slabší, protože tam do řeky vtéká kanálem voda z teplárny,“ doplnil Rostislav Švajko. Jak potvrdil i velitel českokrumlovských záchranářů Milan Bukáček, je nutné vyvarovat se vstupů na led právě na přítocích, odtocích, pod mosty a dalších místech, kde hrozí nerovnoměrné promrznutí vody. Českokrumlovští záchranáři si i v tomto případě mohou připsat bod k dobru. Právě jejich školení v rámci dětského dne osvěžilo žákům paměť a přispělo tím k Danielově záchraně.