Dvaapadesát zvídavých seniorů z Českokrumlovska převzalo v Prokyšově sálu diplomy za absolvování akademie třetího věku. Vysvědčení jim předal starosta Českého Krumlova Dalibor Carda.

Prokyšův sál Prelatury se začal plnit ve středu krátce před druhou hodinou odpolední.„Chodíme do akademie moc rádi," řekla upřímně Květoslava Hanžlíková, jedna z oceněných „prvňaček." „Je to příjemné, když od nás někdo něco chce a my se musíme omluvit, protože jdeme do školy," smála se paní Hanžlíková a doplnila, že do akademie se dostala především díky další žákyni prvního ročníku Janě Daňkové.

„Od známé jsem se dozvěděla, že se má otevírat nový ročník, ale bylo málo uchazečů, tak jsem naverbovala své kamarádky a šly jsme do toho společně," vysvětlila Jana Daňková.

„Výuka je velice zajímavá, především pan profesor Jakab je skvělý," pochvalovala si Bohuslava Bednářová. „Během výuky jsme navštívily řadu zajímavých míst, jako městský archiv, synagodu, ateliér Seidel, muzeum a spoustu dalších," popsala bohatost výuky Bohuslava Bednářová.

„Docházíme do školy pravidelně jednou za čtrnáct dní," přidává se další z party Helena Bendová. „A pokaždé jsme spolu také po škole – v místní cukrárně," raději s úsměvem upřesnila paní Bendová. Všechny absolventky se poté shodly na tom, že zatímco v mladých letech chodily do školy poměrně nerady, teď si ji nemohou vynachválit.

Vznik akademie iniciovala Ivana Ambrusová, ředitelka Domů s pečovatelskou službou v Českém Krumlově. Absolventům třetího ročníku, kteří tak již uzavřeli téma historie Českého Krumlova a jeho okolí, by ráda nabídla pokračování v akademii v jiném zajímavém oboru.

„Finanční prostředky pro aktivizační činnost seniorů se získávají velice obtížně. Pokud se nám to podaří, velmi rádi bychom pro seniory otevřeli nové téma," řekla Ivana Ambrusová a přiblížila, co ji vlastně inspirovalo ke spuštění takovéto aktivity.

„Asi před pěti lety jsem se doslechla, že něco podobného se pořádalo v Prachaticích. Rozhodla jsem se, že se o to taky pokusím a jako hlavní téma naší výuky jsem zvolila historii," doplnila Ivana Ambrusová.

Zdejší akademie vznikla v roce 2009 a od té doby se jí zúčastnilo zhruba 120 českokrumlovských seniorů.
Jejich snahu ocenil také starosta Krumlova Dalibor Carda. „Myslím, že nejcennější je, že akademii navštěvujete rádi a vždy se do ní těšíte," řekl Dalibor Carda.