BESEDNICE

Nově zvolení besedničtí zastupitelé potvrdili na svém zasedání ve funkci starosty Petra Trajera (za ODS). Neuvolněným místostarostou byl zvolen Zdeněk Čutka (SNK 2010). Jednání, které prý probíhalo celkem v poklidu, přihlíželo v sále místního pohostinství rekordní množství diváků. „V zastupitelstvu jsem 17. rokem, ale takový zájem o ustavující zasedání jsem ještě nezažil. V sále bylo podle prezenční listiny 91 lidí včetně zastupitelů,“ odhadl Petr Trajer.

BUJANOV

V Bujanově se novým starostou stal Luděk Detour z uskupení SNK. Dosavadní starosta Bořivoj Vojče zůstává alespoň v zastupitelstvu. Neuvolněným místostarostou byl v úterý zvolen Jiří Tomeš (Za zájmy občanů).

MALŠÍN

Novým starostou Malšína zvolili zastupitelé Josefa Faturu, jenž se o hlasy voličů ve volbách ucházel na kandidátce vítězného Sdružení za rozvoj obce Malšín. Místostarostou se stal zástupce stejného uskupení František Stiskala.

„Měl jsem představu, že novým starostou by měl být vítěz voleb František Stiskala s absolutně nejvyšším počtem získaných hlasů. Ale když mě sdružení, za které jsem kandidoval, nominovalo, řekl jsem si, že do toho půjdu,“ uvedl ve středu Josef Fatura, který bude starostenský post zastávat při zaměstnání.

„V komunální politice jsem dosud nikdy nepůsobil, už roky pracuji jako manažer v zemědělství. Konkrétní představu o tom, co mě v příštích čtyřech letech čeká, tedy nemám. Každá nová práce je pro mě ale výzvou a snažím se ji dělat na sto deset procent,“ doplnil malšínský starosta.

MOJNÉ

Vše při starém zůstává v Mojném. Na postu starostky i nadále zůstává Jana Zoufalá, neuvolněným místostarostou bude i v příštích čtyřech letech Jan Šítal. „Vše probíhalo hladce. Volili jsme veřejně, všichni složili slib a nikdo se svého mandátu nevzdal,“ zrekapitulovala Jana Zoufalá. Doplnila, že ustavujícímu zasedání mojenského zastupitelstva přihlížel jediný host.

OMLENICE

I v následujícím volebním období bude uvolněným starostou obce Omlenice Karel Holub. Na úterním ustavujícím zasedání zastupitelstva pro něj zvedlo ruku deset zastupitelů. Jeden se zdržel. Neuvolněným místostarostou byl zvolen Petr Drayer. Oba jsou z politického uskupení Sdruž. nezávis. kandidátů „11“, které má v zastupitelstvu osm mandátů.

ZUBČICE

Volebního lídra vítězného uskupení Pro Zubčice, Markvartice a Zubčickou Lhotku Radka Kalkuše zvolili místní zastupitelé starostou Zubčic. Ten bude starostenský post zastávat jako neuvolněný. Místostarostkou se za KDU–ČSL stala Kateřina Bicková, která bude pro obec pracovat rovněž při zaměstnání. Cíl má prý Radek Kalkuš jediný, a to harmonický rozvoj obce.

„Konkrétnější vize vyplynou až z další práce. Věřím, že při ní budu moci využít i zkušenosti dosavadního starosty Františka Ondřicha,“ uvedl Radek Kalkuš. Veřejné volbě nového zubčického starosty přihlížel plný sál místní restaurace.

BRLOH

V Brloze se po ustavujícím zasedání role prohodily. Starostou se stal Martin Toman (TOP 09), který byl dosud neuvolněným místostarostou. Tím je nyní Libor Lev (Sdružení SZ, NK), který stál v čele obce. „Budeme pokračovat v započatých projektech a pracích,“ řekl Martin Toman.

MALONTY

Vše při starém zůstalo v Malontech. Starostou byl všemi hlasy zvolen dosavadní první muž místní radnice Vladimír Malý, jenž do zastupitelstva kandidoval za vítězné uskupení Pro další rozvoj obce. Místostarostou zůstává Mojmír Vrzal (KSČM). O první zasedání nového zastupitelstva byl mezi Malontskými velký zájem. „Obvykle chodí nanejvýš čtyři lidé, tentokrát jich přišlo kolem třiceti,“ uvedl Mojmír Vrzal.

MIRKOVICE

Starostou Mirkovic zůstává Antonín Gallistl, jenž byl do zastupitelstva zvolen za vítězné uskupení Starostové a nezávislí. Podle pracovnice obecního úřadu Petry Gregorové pro něj hlasovalo všech devět zastupitelů. Neuvolněnou místostarostkou se stala Dobromila Klimešová, rovněž ze sdružení Starostové a nezávislí. Ustavujícímu zasedání zastupitelstva prý přihlížel jediný divák.

ROŽMBERK NAD VLTAVOU

Nic se nemění ani ve vedení nejmenšího města regionu. Post starostky bude i nadále zastávat Vladimíra Kolářová (uskupení Rožmberk), neuvolněným místostarostou zůstává Pavel Pígl (KSČM). Zástupci strany TOP 09, která komunální volby těsně vyhrála, už dopředu avizovali, že o posty starosty a místostarosty zájem nemají.

ROŽMITÁL NA ŠUMAVĚ

Také příští čtyři roky bude v čele Rožmitálu na Šumavě stát Alena Ševčíková, volební lídryně vítězného uskupení Rožmitál I. Neuvolněnou místostarostkou zastupitelé zvolili zástupkyni stejného sdružení Moniku Maršálkovou. „Jsem ráda, že zastupitelé při svém hlasování respektovali vůli voličů,“ uvedla Alena Ševčíková. Zasedání zastupitelů si v Rožmitále nenechalo ujít asi deset lidí.

VĚTŘNÍ

Novým starostou Větřní se stal Antonín Krák (ČSSD). Nahradil tak Jiřího Kubíka (ODS). Změna je také na místostarostenském postu. Zastupitelé zvolili Pavla Štindla z politického uskupení Starostové a nezávislí. Obě funkce jsou uvolněné. Pětičlennou radu města doplnil Arnošt Perník, Jaroslav Svoboda a Luboš Schuppler.

HOLUBOV

Holubovským starostou je i nadále Jaroslav Franěk (TOP 09), neuvolněným místostarostou Jaromír Marek (TOP 09). Ve vedení obce Holubov tedy nejsou žádné změny. Zastupitelé se vyměnili čtyři. Na středeční ustavující zasedání se přišlo podívat zhruba 50 místních obyvatel.

NETŘEBICE

Žádné změny se neudály ve vedení obce Netřebice. Starostou zůstává Jiří Opekar (KDU – ČSL), místostarostou Pavel Goldfinger (TOP 09). Obě funkce jsou neuvolněné.

ZLATÁ KORUNA

Starostenský post ve Zlaté Koruně obhájil Milan Štindl (SNK obce Zlatá Koruna), který získal ve volbách nejvíce hlasů i od lidí (245). Jeho funkce je uvolněná. Neuvolněným místostarostou byl zvolen Radek Moučka (SNK obce Zlatá Koruna). Pětičlennou radu města kromě starosty a místostarosty ještě tvoří Jaroslav Král, Antonín Haniš a Radek Pomije.

NOVÁ VES

Novým uvolněným starostou obce Nová Ves byl zvolen Miloš Hüttner z uskupení Obec občanům. Místostarostou se stal Jan Borovka z uskupení „Za krásnou Novou Ves“. Tato funkce je neuvolněná.

SOBĚNOV

Uvolněným starostou Soběnova i nadále zůstává Jan Čurda. Do funkce místostarosty pak byl podle hospodářky obecního úřadu Ivany Kůzlové zvolen Jan Šedivý. Stejně jako ostatní zastupitelé obce, i oni šli do voleb coby nezávislí kandidáti. „Při zasedání zastupitelé hlasovali veřejně, protikandáty přitom starosta ani místostarosta neměli žádné,“ doplnila Ivana Kůzlová.

STŘÍTEŽ

Nového starostu mají ve Stříteži. Jana Matějku, jenž o post starosty už zájem neměl, ve funkci vystřídal Jaroslav Kohout. Ten do zastupitelstva kandidoval za vítězné uskupení Přišel čas na změnu. Jako místostarosta z tajné volby vzešel zástupce stejného sdružení Milan Frišman. O svých cílech do dalších čtyř let má nový starosta, jenž svůj post bude zastávat jako neuvolněný, jasno.

„Chtěl bych především semknout obec a také více komunikat s lidmi, aby se i oni mohli podílet na rozvoji obce,“ naznačil Jaroslav Kohout, jenž by chtěl Střítež i lépe propagovat na internetu. Kromě střídání stráží na postech starosty a místostarosty se teď v obci mluví ještě o rezignaci jednoho ze zastupitelů. Svůj mandát složil Petr Sysel, kandidát uskupení Za rozvoj obce. Jeho místo v zastupitelstvu obsadil někdejší starosta Jan Matějka.

Volebním patem zatím skončilo první zasedání zastupitelů v Horním Dvořišti. Devítičlenné zastupitelstvo se dosud nedohodlo na finální podobě vedení obce a volba starosty byla zatím pozastavena, protože jak Helena Baudyšová (Za další rozvoj H. Dvořiště), tak Zdeněk Kemény (ČSSD), vždy získali každý pouze po čtyřech hlasech, přičemž během volby se vždy jeden ze zastupitelů zdržel hlasování. Další zasedání zastupitelů je v obci naplánováno na pondělí.

DOLNÍ DVOŘIŠTĚ

Ustavující zasedání nového zastupitelstva mají za sebou také Dolnodvořiťští. Tady ovšem zůstává starostenský post obsazen beze změny a nadále bude obec řídit dosavadní starostka Helena Panská. Nestarostovala obci celé čtyři roky, ale v průběhu minulého volebního období nahradila svého předchůdce ve funkci Alfréda Krenauera. Novým místostarostou se v Dolním Dvořišti stal Jaroslav Doucha. V devítičlenném zastupitelstvu zůstalo šest zastupitelů stejných jako před čtyřmi lety, přibyli tři noví.

HOŘICE NA ŠUMAVĚ

Také v Hořicích mají nového starostu. Slavomíra Čurdu nahradil Martin Madej, místostarostkou byla zvolena Milada Veverková, oba ze sdružení ZA SPOKOJENÉ HOŘICE.

ČERNÁ V POŠUMAVÍ

Na starostenské křeslo usedla po komunálních volbách Irena Pekárková, která kandidovala jako nestraník za KSČM. Funkci bude vykonávat na plný úvazek, tedy jako uvolněná.

Neuvolněnou místostarostkou obce se stala Věra Daňová ze sdružení Za spravedlnost. V předchozím půlroce vykonávala funkci starostky poté, co byl odvolán před čtyřmi lety zvolený Jan Voldřich. Jeho počet hlasů stačil nyní na zastupitelskou židli.

Martin Tröster, Václav Votruba, Zdeněk Zajíček