Ke smrtelnému zranění českého dělníka, který pocházel z Benešova nad Černou, došlo minulý týden v lakovně kovo〜zpracující firmy v dolnobavorském Vilshofenu. Stalo se tak ve středu. O dva dny později muž svým zraněním ve večerních hodinách podlehl na klinice v Deggendorfu.

Smutná zpráva zasáhla jak starostku Benešova nad Černou, tak i občany obce. Jednalo se totiž o devětapadesátiletého Jana Šperkera, který v Benešově patřil k aktivním lidem. Rád pomáhal, měl plno přátel a vynikal smyslem pro humor.

„Je to obrovská škoda,“ posteskla si benešovská starostka Veronika Korchová. „Pan Šperker byl velmi pracovitý, ale skromný člověk. Hodně nám pomáhal, jeho přínos byl vážně výrazný. Myslím, že plno lidí ani neví, jak moc nám byl nápomocný. Bude nám chybět.“

Jelikož uměl díky svému zaměstnání perfektně německy, pomáhal obci i místní škole s různými překlady. „Když bylo zapotřebí, hned zaběhl. Byl to moc hodný člověk, který se neustále usmíval. Žádné spory, žádné dohadování,“ řekla Korchová. S jejími slovy souhlasí i vedoucí týmu stolního tenisu Benešov nad Černou B František Kodým. Šperker byl vynikající hráč ping–pongu. Jeho jméno je mezi sportovci známé po celém českokrumlovském regionu.

„O Honzovi mohu mluvit jenom v superlativech. Perfektní chlap, kamarád se vším všudy. Na svůj věk byl neskutečně obětavý a snaživý. Ne, prostě nemohu šetřit na jeho adresu chválou,“ řekl včera Kodým.