Občané si budou moci nechat své ledviny bezplatně a bez objednání vyšetřit v nefrologické ambulanci. Ambulance se nachází v interním pavilonu, 3. poschodí - na hemodialyzačním středisku.

Jak se na vyšetření připravit upřesňuje hlavní sestra Mgr. Mária Vyhlidalová: „Funkci ledvin lze vyšetřit na základě odběru krve, vyšetření moče a změřením krevního tlaku. Není potřeba být nalačno, ani nosit sebou moč. Vyšetření se bude provádět mezi 8 - 10 hodinou osobám starším 18 let. Na výsledky si vyšetření občané mohou počkat na místě (asi 2 hodiny), nebo se mohou informovat telefonicky“.

Ledviny jsou párovým orgánem. Jsou uloženy po stranách bederní páteře. V našem organizmu mají významné postavení - ovlivňují stálost vnitřního prostření, vylučují nebo vstřebávají vodu a soli, odstraňují z těla toxické látky a také se podílí na regulaci krevního tlaku.

Světový den ledvin byl poprvé vyhlášen Mezinárodní federací pro nemoci ledvin společně s Mezinárodní nefrologickou společností před 12 lety. Letos tento den připadá na druhý březnový čtvrtek - 9. 3. 2017. Záměrem akce je upozornit na nezastupitelnost ledvin v lidském těle a poradit občanům, jak o ně pečovat.