Zcela nové učebny momentálně vznikají v postavené přístavbě, která propojuje hornoplánskou základní školu s budovou starého hospodářského objektu. Náročný projekt modernizace školy, který operuje s rozpočtem zhruba 16 milionů korun, tak pokročil do další etapy.

„Ve vybudovaných prostorách budou hlavně třídy a nejrůznější dílny, které jsou podle mě velice důležité. Děti se potřebují dostat k řemeslům.

Umožní jim to zjistit, na co mají talent a mohou ho poté dále rozvíjet. Bylo by špatně, pokud bychom jim nedali možnost, aby si vyzkoušely i svou manuální zručnost,“ řekl starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Kromě učeben v přístavbě, přinese projekt modernizace i novinky v samotné budově školy. Už nyní se žáci naplno učí například v počítačové učebně a kantoři pracují s moderní interaktivní tabulí. Do konce února bude také nainstalována jazyková učebna v podkrovních prostorech.

„Bude to velká třída s čtyřiadvaceti žákovskými a jedním učitelským počítačem. Vybaveny budou speciálním softwarem na výuku jazyků. Kromě počítačů bude v učebně i prostor pro konverzaci,“ řekl ředitel školy Jiří Šíma. „Nyní dělníci pokládají podlahy, přičemž ještě chybí obklady a světla.“

Od září

Veškeré výdobytky kompletní přeměny budovy si hornoplánští školáci užijí od nového školního roku. „Už se těším, až bude vše hotové, a žákům i učitelům přibude možnost seberealizace,“ dodal Hůlka.

Víceúčelové hřiště

Modernizace školy, na kterou se podařilo získat dotaci ve třetí výzvě ROP Jihozápad, jež pokryje 92, 5 procenta nákladů, je vyvrcholením dlouholeté rekonstrukce celého objektu.

Pozornost ale svému školnímu zařízení bude město věnovat i nadále. V budoucnu možná vyroste na přilehlé zahradě moderní víceúčelové hřiště.

„Zatím jsme ve fázi ideové přípravy plánů, ale čas běží a škola přilehlé hřiště potřebuje. Po plánované stavbě obchvatu Horní Plané zbude pod školou koridor, který bychom chtěli k tomuto účelu využít,“ řekl Jiří Hůlka.