Ani jarní sluníčko nepřineslo pro nezaměstnané příznivější zprávy. Volná místa na Českokrumlovsku pořád nepřibývají. Nezaměstnanost v únoru znovu vyrostla, a to na 11,2 procenta. To znamená, že na konci února českokrumlovský úřad evidoval 4137 uchazečů o práci.

„To je další historické maximum,“ konstatoval v úterý vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák.

Firmy vyčkávají, do rozšiřování počtu pracovních míst se nijak nehrnou. Úřad práce proto pořád uchazečům může nabídnout výběr jenom ze zhruba stovky míst. Na konci měsíce to bylo přesně 112 volných míst. V únoru zaměstnavatelé vznesli požadavek pouze na obsazení šedesáti pracovních míst.

„Větší množství lidí přibírala jenom krumlovská společnost Schwan Stabilo, která přijala 16 pracovníků, a krumlovský Fronius devět lidí,“ řekl Luboš Mlčák.

Mezi nově přihlášenými na úřadu práce přibyli hlavně zedníci a omítkáři, neboť tuhá a dlouhá zima stavebnictví nepřeje.

„Přišlo padesát zedníků. Ze stejného důvodu také osmnáct tesařů a truhlářů. Rovněž třicítka elektromechaniků, opravářů a seřizovačů. Hodně – sedmnáct – se přihlásilo i prodavačů,“ vyjmenoval Luboš Mlčák a dodal, že například z těchto padesáti zedníků si v únoru našli místo jen tři, ovšem z tesařů ani jeden.

Mezi nově evidovanými nechybí ani 21 kuchařů – číšníků.

Žádný div, že na jedno volné pracovní místo na Českokrumlovsku připadá 33,6 uchazeče o práci. Ovšem v tom si překvapivě Českokrumlovsko zdaleka nestojí nejhůř v Jihočeském kraji. Prim hraje Jindřichohradecko se 39,1 uchazeče na jedno volné místo.

„Doufám, že únorová nezaměstnanost byla maximem a v březnu už to bude vypadat optimističtěji. Zatím nikdy nebyla nezaměstnanost v březnu vyšší než v únoru,“ podotkl Mlčák.