Přísečná má štěstí, že se nachází hned vedle Českého Krumlova, jenomže stejně tak smůlu, že sousedí s průmyslovou zónou. Tudíž výstavba nových domů, o které by byl veliký zájem, není příliš reálná.

„Neustále někdo telefonuje, jestli tu nemáme stavební parcely. Lidé tu chtějí bydlet. Přísečná je láká,“ řekl starosta obce Miroslav Schwarz. Místo na dohled od Českého Krumlova je pro mnoho lidí lukrativní, většina zájemců si ale musí nechat zajít chuť.

„Pro výstavbu rodinných domů je tu minimální plocha. Ještě k tomu tam není žádná příjezdová cesta, ani inženýrské sítě. Také bych chtěl zdůraznit, že pozemek není v majetku obce. Co je ale největší nevýhodou, je fakt, že tu máme průmyslovou zónu. Ta nám rozmach bohužel brzdí.“

Rušná silnice

Život v Přísečné je klidný. Co ale většinu místních zlobí, je silný provoz na hlavní silnici. Problém by měl v budoucnu vyřešit plánovaný obchvat. Jeho realizace se ale nyní zasekla kvůli vlastníkům pozemků.

Nepříliš šťastné je také umístění Obecního úřadu Přísečné. Budova se nachází mimo ves, na půl cesty mezi obcí a Českým Krumlovem. Pro některé místní, převážně starší občany, je pak cesta za starostou náročná. Zastupitelé už dlouhou dobu bojují za přestěhování úřadu. Cíl se podaří splnit nejspíš už v příštím roce.

„Obecní úřad je ve fázi dokončeného projektu. Požádali jsme o stavební povolení, které bychom mohli mít vydané zhruba v červnu. Pak budeme na zastupitelstvu řešit dotace. Pokud je získáme, začneme samozřejmě stavět co nejdříve,“ řekl Schwarz.

Pokud se na Přísečnou štěstí neusměje a grantová žádost bude neúspěšná, pustí se do stavby budovy sama z vlastních zdrojů.

„Ale určitě bychom zkusili zažádat ještě začátkem příštího roku. V každém případě si myslím, že by stavba mohla být příští rok hotová. Nová budova obecního úřadu je důležitá,“ potvrdil starosta.

Nový obecní úřad nebude sloužit pouze jako zázemí pro starostu a úřednice. Obci chybí i prostory pro setkání důchodců a podobné akce. To vše stavba vyřeší.

„Například zastupitelstvo se schází v hasičské zbrojnici, což je malá místnůstka bez sociálů. To není příliš optimální,“ řekl Miroslav Schwarz. V objektu obecního úřadu doposud sídlí i místní mateřinka. Ta tam zůstane.

Momentálně Přísečná řeší i rekonstrukci kanalizace. Také ta se však zastavila kvůli majiteli klíčového pozemku. „Nedohodli jsme se s ním na umístění čistírny odpadních vod. Našli jsme ale náhradní řešení. Čističku budeme řešit ve změně územního plánu číslo 2. Předběžně už máme souhlas vlastníků pozemků. Podle projektanta kanalizace vyjde zhruba na 20 milionů korun,“ vyčíslil Schwarz.

Do budoucna se místní občané bojí přívalových dešťů, které na návsi mohou způsobit docela paseku. Z toho důvodu obec řeší retenční nádrž.

„Přívalové deště jsou stále častější, takže se tím vážně musíme zabývat. Chtělo by to najít lokalitu ještě před Přísečnou, kde by se postavila retenční nádrž. Jde skutečně o to, aby nás voda do budoucna neohrožovala. Myslím si, že by se nějaké řešení najít mělo, samozřejmě to ale potrvá roky,“ řekl starosta Přísečné.

Mezi další akce, které obec plánuje, patří stavba sportovního hřiště, které by se mělo objevit na zavezeném rybníku na návsi. V plánu je také vybudování části obecních komunikací.

Obec se pyšní množstvím hasičů

Každý druhý občan Přísečné je dobrovolným hasičem. Alespoň podle starosty Sboru dobrovolných hasičů Přísečná Petra Berana.

„Samozřejmě s menší nadsázkou, ale dá se to tak říct. Jsem na ty lidičky nesmírně pyšný, protože jsou aktivní. To je hrozně fajn,“ řekl Petr Beran.

V obci dokonce o hasiče vzrostl zájem i u něžnější poloviny. Ženské družstvo začalo v poslední době sbírat různé úspěchy v soutěžích.

Jenom s dětmi je problém. Stejně jako v jiných vesnicích se jim pobíhat se stříkačkou příliš nechce. „Je to těžké. Nalákat dneska nějaké dítě do sboru, dá opravdu zabrat. Je to škoda,“ řekl Beran.

Stará obec

V Přísečné je dodnes vidět mnoho starých zemědělských usedlostí. První zmíňka o obci pochází už z roku 1400, kdy je uváděná jako součást majetku zlatokorunského kláštera. K panství Český Krumlov byla Přísečná přičleněna v roce 1785. Obcí se samosprávou se stala roku 1848.

V Přísečné fungují standardní spolky – hasiči a myslivci. „Kultura nám není cizí. Snažíme se pořádat drakiádu, veřejné bruslení, přátelské hokejové utkání, například se Srnínem. Chceme, aby to tu žilo,“ řekl starosta Miroslav Schwarz.

Přísečná má akční školku

Mateřinka v Přísečné láká mnoho rodičů k umístění svého potomka. Paradoxem je, že její služby z velké většiny využívají lidé z Českého Krumlova. Hlavně ti, kteří pracují v nedaleké průmyslové zóně.

„Z Přísečné je ve školce jen minimum dětí. Využívají nás opravdu hodně rodiče, kteří pracují v průmyslové zóně. Když jdou z práce, tak si dítě vyzvednou,“ řekla ředitelka školky Jana Urbanová.

Ačkoliv je o školku takový zájem, že kapacita nepostačuje, o případném rozšíření se neuvažuje. „Takhle nám to vyhovuje. Alespoň se můžeme dětem více věnovat,“ usmála se Urbanová.

Mateřince v Přísečné se říká akční školka. „Snažíme se ze všech sil, aby tu bylo dětem příjemně. Aby se stále něco dělo. Hodně nám pomáhají i maminky,“ řekla Urbanová.