Českokrumlovsko se v nezaměstnanosti vrátilo na své obvyklé místo. Od listopadu má opět nejvyšší nezaměstnanost v Jihočeském kraji.

Zatímco průměr republiky činí 8,6 procenta, Českokrumlovsko se svou nezaměstnaností 9,5 procenta propadlo na 30. místo mezi 77 okresy v zemi. ezaměstnaných je 3377. Na podporu v nezaměstnanosti má nárok 1136 z nich. Mezi nezaměstnanými je i 437 lidí se zdravotním postižením.

V listopadu se přišlo přihlásit na českokrumlovský úřad práce 569 lidí, jenomže volná pracovní místa nepřibyla. Nových nahlásili zaměstnavatelé jenom 42. Nezaměstnaní tedy mohli na úřadu práce hledat v seznamu pouze mezi 131 nabídkami.

Situace v počtu volných míst proto zůstává i po několika uplynulých měsících stále tristní. To jasně ukazuje fakt, že na jedno volné místo připadá 25,8 uchazeče o práci.

A vzhledem k tomu, že je nyní zimní, tedy mimosezonní období, nerýsuje se v dohledu ani naděje na zlepšení. Naopak. Úředníci očekávají, že v prosinci lidí v evidenci úřadu práce výrazně přibyde.

Vždyť například jenom osob s takzvaným nekolidujícím zaměstnáním bylo v listopadu 443. To znamená, že tito lidé využívali možnosti, že si mohou během své registrace na úřadu práce k podpoře přece jenom něco přivydělat.

„Jenomže to od Nového roku skončí v rámci změn v podporách nezaměstnaných,“ podotkl vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák. „Naštěstí žádné hlášení o chystaném větším propouštění nemáme, ale propouštět se bude. Počítáme, že v prosinci nezaměstnanost opravdu poskočí.“

Ovšem, i když tato čísla zní pesimisticky, region na tom není až tak špatně. Loni ve stejné době bylo o sto lidí bez práce více než teď.