V okrese Český Krumlov klesla v červenci nezaměstnanost na 4,4 procenta. Rekordně nízká čísla tedy pokračují. Přesto Český Krumlov v Jihočeském kraji dál stojí na špici. Nejblíže za ním je okres Tábor se čtyřmi procenty, ale ostatní jihočeské okresy mají nezaměstnanost podstatně nižší.

Na Českokrumlovsku nyní připadá na jedno volné místo 0,9 uchazeče o práci. To je stejně jako v měsíci předchozím, kdy klesla nezaměstnanost na 4,5 procenta.

V současnosti tedy úřad práce eviduje 1890 uchazečů o práci. Mezi nimi je 1091 žen. Úřad práce má v nabídce 2213 míst.

V červenci přibylo 227 nových volných míst, uchazečů o práci se nově přihlásilo 135.
Mezi 2213 volnými místy bylo 567 vhodných pro absolventy a mladistvé a 61 pro osoby se zdravotním omezením.

Do práce se například chystá po mateřské dovolené nastoupit Tereza, maminka dvou malých dětí z Hradiště. „Práci už mám domluvenou, čekám jenom na otevření. Což se mi hodí, že nastoupím teprve, až zase dám děti do školky a do školy,“ svěřila se na kaplickém úřadu práce. „Najít si práci po mateřské nebyl problém. Budu dělat pokojskou, kvůli dětem jsem hledala práci na zkrácený úvazek. Manžel pracuje na směny, tak to musíme nějak skloubit. Těším se do práce, těším se na změnu – na to, že budu uklízet zase jinde než doma,“ smála se.

V horší náladě byl šestapadesátiletý Miroslav z Velešína. Vhodné pracovní místo nemůže najít už tři roky. Říká, že práci by bral jakoukoliv, ale zase ne za jakékoliv peníze. „Třicet let jsem měl živnost, živil jsem se jako automechanik,“ vyprávěl.

„Protože jsem ale nesplňoval současné parametry o zařízení dílny, živnost jsem ukončil. Já si už ve svém věku nemohu dovolit vrazit velké peníze do renovace provozu. Jednak je nemám, a půjčku nedostanu. Tak si hledám práci, jenže mě – asi pro můj věk a zdravotní stav – nechtějí. Předám jim životopis, řeknou, že mi dají vědět, ale nikdy to neudělají.“