Nebývalým shlukem lidí ožil v sobotu lesík nedaleko osady Zdíky kousek od silnice E55 na Kaplicku.
Posádky shromážděných historických jeepů a další návštěvníci si po více než šedesáti letech přišli připomenout jeden z nesčetných hrůzných okamžiků 2. světové války.
Okamžik, který již téměř upadl v zapomnění a o němž lidé v blízkém i vzdálenějším okolí dnes už prakticky nevědí. V nenápadném lesíku u Zdíků gestapáci na konci války zavraždili pět amerických letců.
V sobotu se poprvé na tomto místě, kde ještě donedávna stál jenom malý dřevěný křížek, odehrál pietní akt.
„O této události z konce války se totiž prakticky nevědělo,“ vysvětloval v sobotu Jan Komenda z českobudějovického klubu Veteran Army Vehicles, jehož členové ve svých zhruba dvaceti historických vojenských vozidlech zahrnuli návštěvu Zdíků do své tradiční každoroční jízdy po pomníčcích válečných pilotů, kteří byli sestřeleni v okolí Českých Budějovic.
„Teprve předloni a loni se nám podařilo dohledat data i konkrétní místo, kde bylo těchto pět letců zastřeleno v prosinci roku 1944. Čili dnešní návštěva tohoto místa je pro nás úplná novinka. Protože se v prosinci pieta těžko provádí, spojili jsme ji s dnešní jízdou po pomnících tří pilotů ve Srubci, v Boršově a Záluží na Českokrumlovsku, kteří zemřeli 15., 16. a 18. dubna,“ vysvětlil.
Pět amerických letců, poté co jejich stroj začal mít technické problémy, přežilo nouzové přistání bombardéru u Dolního Dvořiště. Gestapáci je zajali přímo na letounu. Vezli je do Kaplice na výslech a cestou je postříleli.
„Toto je až na několik málo metrů autentické místo, kde se to stalo,“ řekl Bořivoj Vojče, starosta Bujanova, v jehož katastru Zdíky leží. „Nový kříž i cedule s vylíčením celé události jsou tu asi dva roky. Vše včetně přípravy pietního aktu je děláno narychlo.“
„Kontaktovali jsme velvyslanectví Spojených států amerických. Projevilo zájem o to, dát pietnímu aktu oficiální rámec, protože ani američtí historici o tom moc nevědí. Místo je dost narychlo upravené. Proto si představujeme, že do příštího roku, kdy bude výročí 65 let od konce války, to tady upravíme lépe a ve spolupráci s obcí, spřátelenými kluby, možná i velvyslanectvím tam něco uděláme. Nápady vítáme,“ řekl Jan Komenda. „Horší je, že jsme teď spolu se starostou přišli na to, že je to zřejmě soukromý pozemek.“