Jarní úklid vyhlásila v těchto dnech nejedna hospodyňka, ale i města a obce regionu. Ovšem na rozdíl od domácího gruntování vyjdou obecní úklidové akce přece jen o něco dráž, a to nejen na jaře, ale i během celého roku.

Například vývoz odpadkových košů v celém katastru města vyjde Český Krumlov na 1,1 milionu korun ročně. Ale jak se říká: bližší košile, nežli kabát, jarní zametání stojí přece jen o něco méně.

Do měsíce má být hotovo

S úklidem začíná v těchto dnech Český Krumlov. Pořadí úklidu v jednotlivých částech města je podle mluvčí radnice Jitky Augustinové navrženo s ohledem na zkušenosti z předchozích let a s ohledem na dopravní význam komunikací a hustotu osídlení.

„Tento týden probíhá úklid sídliště Plešivec, sídliště Vyšný, osady Vyšný, chodníků na Objížďkové a ulice Pod Kamenem. Příští týden bude uklízeno autobusové nádraží, Špičák, sídliště Mír, Domoradická ulice a oblast U Trojice a dále se bude pokračovat v centru města,“ doplnil v úterý mluvčí Miroslav Hála, vedoucí českokrumlovského odboru dopravy.

Od největšího nepořádku by mělo být město uklizeno do Velikonoc, kompletní úklid by měl být hotov do konce května. Jak Hála dodává, jarním úklidem se rozumí zejména odstranění zbytků posypových materiálů, zbytků neshrabaného listí a jiných odpadků po zimním období, odvoz zbylého posypového materiálu a úklid posypových beden z města.

Po velikonočních svátcích jsou naplánované úklidové práce na Vyšehradě, přesněji ulice a chodníky Na Svahu, v Zahradní, Vyšehradské, třída Míru, Za Nádražím a dalších ulicích. Týden poté by měla přijít na řadu postupně celá Horní Brána.

Zimní údržba stála město kolem čtyř milionů. Ačkoliv nejsou sečteny ještě všechny faktury, už nyní je jasné, že letošní úklid sněhu bude stát českokrumlovskou městskou kasu nejméně třikrát až čtyřikrát více než v uplynulých letech. Jarní úklid Českého Krumlova se zpravidla pohybuje v ceně kolem čtyř set tisíc korun.

Úklid místních komunikací a zelených ploch v majetku města už začali Českokrumlovští v březnu. „Obě činnosti koordinujeme s pracemi českokrumlovské pobočky Správy a údržby silnic Jihočeského kraje, která uklízí a udržuje krajské komunikace a pozemky, což jsou například příjezdové komunikace do města,“ doplnila místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová.

Roční gruntování zelených ploch stojí město kolem půl milionu korun.

Během jarního období by se úklidu měla dočkat i skála nad hlavním tahem z Českých Budějovic, skalní masiv Pod Kamenem. Podle dostupných informací by měla specializovaná firma začít postupně čistit skálu od vegetačního porostu.

Zajímavá čísla

Pokud sečtete délku ulic a chodníků v Českém Krumlově, dostanete se k těžko uvěřitelnému číslu 115 kilometrů, což je například trasa z Českého Krumlova do Telče.

Zimní úklid stál Český Krumlov kolem čtyř milionů korun, což bude třikrát až čtyřikrát více než v minulých letech.

Gruntují a zametají i jinde

S postupným a průběžným úklidem pokračuje i Kaplice. „Úklid provádíme a platíme průběžně,“ konstatoval starosta Ferdinand Jiskra. „Je rozdělen na úklid chodníků a komunikací, úklid zeleně a úklid sportovišť.“

Velešínští na úklidu pracují už také průběžně. A ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, i tady je co zametat. Vždyť součet všech ulic v katastru Velešína dá dohromady 18 kilometrů délky.

„Co se ceny jarního úklidu týče, to se dopředu někdy těžko odhadne, ale zpravidla nás jarní úklid komunikací vyjde na 30 tisíc korun,“ sdělil starosta Josef Klíma.

Údržba během uplynulé zimy také nevyšla ve Velešíně zrovna nejlevněji. Podle prvních součtů si vyžádala cenu kolem dvou stovek tisíc korun. Podle starosty Klímy si většinou vyžádá spíše poloviční částku.