Zvědavost několika obyvatel Českého Krumlova vzbudilo pozdně odpolední čtvrteční dění na hrázi rybníka na Horní Bráně. Zatímco se rekreanti na pláži nerušeně slunili a cákali ve vodě, kousek od nich vznikala několikasekundová část filmového dramatu.

Tomu předcházelo postavit na stojanu a nainstalovat kameru ve vodě několik metrů od břehu a připravit vše na to, aby se záběr povedl. „Já do vody nechci, mně je zima,“ pokoušel se odporovat Petr Kotlár z Českého Krumlova, hlavní hrdina válečného příběhu, když měl v plavkách skočit do vody, aby se mohla seřídit kamera.
Na hrázi vládla letní pohoda, kterou dovršil příchod herečky Jitky Čvančarové s krabicí zmrzliny pro všechny lidi v týmu. „Já jedu jen tak náhodou kolem – a mám zmrzlinu,“ smála se. Ve filmu hraje Ludmilu, ale její part už je natočený.

Pak už pochopitelně nezbylo, než aby se do rybniční vody ponořil i kameraman a postavil se v ochranném obleku za kameru. Při záběru Petr hupsnul do vody i s botami a v dobovém válečném oblečení.

Režisér filmu Václav Malhour říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Jak se vám natáčí na Českokrumlovsku?
No, upřímně – stejně jako všude jinde. Aby vše dobře klapalo, musíte mít dobrý štáb. A když máte dobrý štáb, můžete natáčet na Sibiři, a bude to dobré.