Na záchraně vysoce ohroženého sokola stěhovavého, který v Temelíně pravidelně hnízdí, spolupracuje Skupina ČEZ s ornitology už od roku 2011.

Výstup na stometrový komín zvládl zkušený ornitolog za necelých patnáct minut. „Budku jsem zkontroloval a vyčistil. Vyměnil jsem fotopast. Je evidentní, že sokolí páreček zde i přezimoval. Mělo by jít o stejný pár, který zde před dvěma roky zahnízdil, ale to si ještě potvrdím podle fotek z fotopasti,“ vysvětlil Václav Beran, výzkumný pracovník ALKA Wildlife, o. p. s., jinak také zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem.

Stavba horkovodu u Temelína - ČEZ začal 15. března 2019 stavět 26 kilometrů dlouhý horkovod mezi jadernou elektrárnou Temelín a Českými Budějovice.  .
ČEZ vybral firmy, které za 1,69 miliardy Kč dostaví horkovod z Temelína

Sokoli můžou na stejném místě hnízdit i patnáct let. „Občas se dějí i výměny, například když se jeden z páru zraní. Běžnější ale je, že zůstávají na jednom místě,“ doplnil ornitolog.

Právě v Jaderné elektrárně Temelín jsou pro chráněné sokoly ideální podmínky. Vyhovují jim výškové budovy a hodně dostupné potravy. „Temelín tyto podmínky nabízí. Budka je dostatečně vysoko, navíc kolem elektrárny žije velké množství různých ptačích druhů, které pro sokola představují přirozenou potravu,“ konstatoval Václav Beran.

Skupina ČEZ představila novinku, virtuální prohlídku Jaderné elektrárny Temelín teď může zažít každý návštěvník.
Nahlédnout lze k reaktoru i do chladících věží. Na Temelíně mají kouzelné brýle

Sokoli pro elektrárnu problém rozhodně nepředstavují. Budka je instalována na ochozu ventilačního komína z budovy pomocných provozů. Ničemu nepřekáží, energetici pouze využili prostor, který slouží pro případné pochůzky.

Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem. V celé České republice je sledováno cca 120 pravidelně hnízdících párů těchto dravců. Skupina ČEZ na záchraně vysoce ohroženého druhu sokola stěhovavého spolupracuje s ornitology od roku 2011. Před pěti lety se k programu ČEZ sokolí farmy na záchranu sokolů stěhovavých připojila i Jaderná elektrárna Temelín. Do konce roku 2021 vzlétlo z provozů Skupiny ČEZ minimálně 114 mláďat. V roce 2021 probíhalo sledování sokolů stěhovavých v lokalitách Dětmarovice, Dukovany, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Proboštov, Prunéřov, Temelín, Třeboradice, Tušimice a Trmice.