Prvních letošních mláďat se dočkali tamaríni vousatí, malé drápkaté opičky, které zoo chová v jihoamerickém pavilonu Matamata. „Mají dvojčata. Dospělí je nosí na zádech, takže když návštěvníci vydrží chvíli v klidu a budou se pozorně dívat, určitě si jich všimnou," uvedl Ivan Kubát, asistent ředitele pro zoologii.
Pro tamaríny jsou typické dlouhé, dolů zahnuté bílé vousy. Na návštěvníky zvířata většinou dobře reagují, jeden ze samců dokonce rád vyplazuje jazyk. Ve stejném pavilonu jsou dále k vidění kosmani zakrslí, nejmenší opičky na světě, nebo velmi vzácní lvíčci zlatí, jejichž umístění schvaluje brazilská vláda.
Minulý měsíc zoologická zahrada dokončila stěhování vlků eurasijských. Postupně opustili svůj dosavadní výběh v přední části areálu a nyní je návštěvníci najdou v moderní expozici Nová setkání.
Jako první si bydlení vyzkoušel čtyřletý samec Max, kterého hlubocká zoo získala loni z Polska. „Když jsme ho přivezli, šel rovnou do nového výběhu. K němu jsme pak postupně přestěhovali naše dvě původní samice. Nyní už je celá smečka pohromadě," doplnil Ivan Kubát.
Expozice Nová setkání dále například ukazuje medvěda plavého. Jedná se o vzácný poddruh medvěda hnědého, jenž se v evropských zahradách prakticky nevyskytuje. Zoo Ohrada po náročném vyjednávání dostala do péče samce jménem Altaj. Ten se narodil před osmi lety v ruském Jekatěringu.
Lidé medvěda plavého uvidí téměř vždy. „Naplno si užívá nového výběhu, koupe se
v jezírku, olupuje kůru ze stromů a hledá pod ní hmyz. Po celý den bývá venku, do vnitřní ubikace chodí jen na noc a na krmení," popsal Ivan Kubát.
Na svou chvíli před návštěvníky naopak ještě čeká další očekávaný přírůstek – tygřice Altaica. „Ještě ji necháváme v zázemí, aby si zvykla na nové prostředí. Přes mříže se ale už seznamuje
s tygrem Oliverem, s níž pak bude ve společném výběhu," dodal Ivan Kubát. Tygřice je rok a půl stará a narodila se ve švédské zoo Nordens Ark. Její matka pochází z přírody.
Zoologická zahrada Ohrada se v poslední době stává stále větším lákadlem. Loni byla třetím nejnavštěvovanějším turistickým cílem v jižních Čechách. Zamířilo sem 271 tisíc lidí, což je o 40 tisíc více než v předchozím roce. Úspěšnější byl jen zámek Český Krumlov a Stezka v korunách stromů.
„Přálo nám počasí, protože na jaře i na podzim bylo celkem hezky. Vliv na návštěvnost ale určitě mělo i to, že jsme do nové expozice pořídili nová zvířata, například tygra, vlka nebo rosomáky," komentoval Martin Švihel z marketingového oddělení.
Zahrada navíc uspořádala několik akcí. Na Velikonoční pondělí sem loni zavítalo přes dva tisíce lidí a o prvním květnovém dnu, kdy se zároveň slavilo 75. výročí založení zoo, to bylo už přes 2600 lidí.
Živo je tak v areálu nejen během letní sezony. „Každý rok také narůstá zájem o akci Strašidelná zoo, kterou pořádáme 1. listopadu, děti jsou
v kostýmech a máme například komentované krmení. Loni přišlo přes 3700 návštěvníků. Stále více také láká vánočně nasvícená zoo. Za období od adventu do Tří králů jsme tu měli po večerech necelých pět tisíc lidí, což je na zimní období skvělé," doplnil Martin Švihel.
Během zimních měsíců je zoologická zahrada přístupná do 16 hodin, od března se pak otevírací doba postupně prodlužuje. O letních prázdninách pak trvá až do 19 hodin.