Prezident České republiky Václav Klaus či generální ředitel Národní galerie Milan Knížák byli jedněmi z několika vzácných hostů, kteří se zúčastnili páteční vernisáže mnoha výstav v Egon Schiele Art Centru Český Krumlov v rámci 120. výročí narození Egona Schieleho.
Právě jeho životu bude v galerii věnován takřka celý rok. Nejenom díla světoznámého umělce, který měl k Českém Krumlovu vztah, jsou ale nyní v galerii k vidění. Návštěvníci mohou obdivovat i práci lidí, kteří byli jeho blízkými přáteli – například Anton Peschka, Erwin Osen či Antonín Josef Trčka.
Egon Schiele dokáže zaujmout i dnes, dokonce i mladou generaci, o čemž je přesvědčen Milan Knížák. „Jeho dílo má určitou otevřenost, kterou mladá generace oceňuje,“ řekl ředitel Národní galerie.
Na druhou stranu jsou podle něj mladí umělecky nevzdělaní. „Mladá generace dějiny umění, i ty nedávné, méně vnímá. Zajímá se jen o to, co bylo bezprostředně před ní.“
Ačkoliv Egon Schiele dokáže ještě dnes zaujmout, šokovat už určitě ne. „To v žádném případě. Rád bych ale zmínil, že jeho umění není o to, aby šokovalo. Jsou tam jiné hodnoty,“ řekl Knížák.
Uznávaná galerie
Václav Klaus, který mohutnou výstavu, respektive hned několiv výstav, otevřel, oplýval při svém proslovu humorem. Nezapomněl ale pochválit práci Hany Jirmusové, ředitelky Egon Schiele Art Centra.
„Kulturním centrum Egona Schieleho si za dobu svého působení vydobilo v naší zemi velmi jasné a zřetelné místo. Je to ukázka toho, že i soukromá galerie může dnes existovat, nejenom ty státem dotované,“ řekl Klaus.
V kontrastu s díly Schieleho generace stojí i výstavy novodobých uznávaných autorů, které byly v galerii také zpřístupněny, například Roman Týc nebo Robert Schad. O Schadovi se zmínil i Milan Knížák.
„Znám jeho práci, ale musím říct, že mě moc nezajímá. Vytvořil však věc, na kterou se nedá zapomenout – jeho kříž v Portugalsku. Je to nejsakrálnější symbol, který jsem v poslední době viděl,“ řekl Knížák, který na vernisáži mimo jiné polemizoval na téma umění.
„Často si pokládám otázku, jestli to má vůbec nějaký smysl. Přiznávám, že když se probírám dějinami moderního umění, nalézám všude samé překážky. Jako by moderní umění udělalo všechno pro to, aby se nám vzdálilo,“ řekl Knížák.
„Umění je možná na nic, ale jedno způsobuje, nějakým způsobem nás znepokojuje.“ Umění podle Knížáka v člověku musí vyvolávat pocity, musí třeba provokovat, popichovat. Nemělo by nás ale nechávat lhostejné. Pak ztrácí význam.
Výstava k poctě a životu Egona Schieleho potrvá do 31. října.