Ochutnat chleba a houstičky s příchutí dávných věků budou mít příležitost návštěvníci Svatováclavského posezení, které zítra od 14 hodin pořádá Společnost přátel města Velešín v postupně opravovaném historickém domě zvaném Kantůrkovec na náměstí u kostela sv. Václava. Již šesté posezení bude provázet premiéra – první veřejné pečení v obnovené peci v černé kuchyni. Fungl nová historická pec se tak představí zvědavcům – samozřejmě s možností ochutnat.

Nová pekárna na chleba, kterou místní nadšenci vybudovali ve spolupráci s pecařem Tomášem Kuthanem, byla postavena na místě pece původní, z níž se však zachovaly pouze nepatrné zbytky. Fandové historie se proto ve spolupráci s památkáři pokusili o rekonstrukci, jak asi mohla původní pec – a vůbec celé zařízení černé kuchyně určené k přípravě pokrmů nejenom pečením, ale i vařením – vypadat. „Hodně nám pomohla vyobrazení černých kuchyní zapůjčená ze sbírek kastelána českokrumlovského zámku Pavla Slavka,“ řekl Deníku prezident společnosti Zdeněk Korbela.

Vůbec poprvé se v nové peci peklo o pouti první zářijovou neděli. Zkušebně. Pomáhal při tom Augustin Sobotovič, jenž se svou Maruškou pravidelně peče v Lenoře. Ten se před 55lety učil na Slovensku pekařem (byť pak v osmnácti od řemesla utekl), a to včetně zacházení s podobnými pecemi. I když – na hodně věcí se ještě nezapomnělo ani ve Velešíně. Místní příznivci historie z vyprávění pamětníků dobře vědí, že v takovéhle peci se netopí při pečení, ale před ním – a pak se různé druhy pečiva sází do rozpálené pece.

A co je úplně nejlepší? Nakonec vsadit do pece ještě pekáč s masem…

Od přítele Gusty se ale Velešínští mají čemu učit. „Musíš si připravit dřevo bukové i smrkové a naskládat hranici, ale nesmí být čerstvé – dělalo by to kyselost; nejlepší je dva roky vyschlé,“ vysvětloval zkušený pekař jednomu ze stavitelů pece Jaroslavu Bartizalovi. A hlavně přidal poučení, že nejdůležitější je zkušenost. „Pec je jako ženská; každá se chová jinak. A musí s vámi kamarádit; ona je důležitější než pekař,“ umívá se Sobotovič, když vysvětluje, že rozhodně neplatí pravidlo: čím je pec víc rozpálená, tím líp. Ideální teplota se prý pozná podle toho, když obsluha hodí dovnitř hrst mouky – podle toho, jak hoří. Hotová alchymie.

„Nějaké chybičky se vyskytly, ale proto jsme to zkoušeli, abychom se poučili,“ hodnotí Korbela první dojmy. Společnost, v jejímž čele stojí, opatruje Kantůrkovec – dům, kde vzniká jedno z center kulturního dění ve městě a také je místem sousedského setkávání Velešínských, od roku 2008. Obnovená pec v černé kuchyni by se měla stát jedním z lákadel. Počítá se totiž s tím, že rozhodně nebude jen na ukazování.
„Od Gusty se učí péct kamarádky, které už pekly doma,“ usmívá se Bartizal.