Injekci s vakcínou proti takzvané prasečí chřipce si nyní může nechat aplikovat kdokoliv, kdo má zdravotní pojištění. A to zcela zdarma.

Očkování proti pandemické chřipce je určeno pro všechny obyvatele, kteří jsou účastníky veřejného zdravotního pojištění a kteří o očkování zažádají. Nově se očkování týká i dětí.

Do českokrumlovské nemocnice totiž plynou další a další zásoby. Jenomže místo aby ve vakcinačním centru českokrumlovské nemocnice měl personál plné ruce práce, pravý opak je pravdou. Balení vakcín přibývá, protože o očkování je jenom minimální zájem. Stovky vakcín tak nenacházejí využití a leží ladem.

„Osobně bych si to píchnout nenechala. Stejně to byla přehnaná hysterie,“ kroutila ve čtvrtek hlavou například Jana Tomanová z Českého Krumlova.

„Očkovat se nenechám. Této chřipky se nebojím. Neberu celkově ani žádné prášky proti ničemu. Raději si udělám čaj z bylinek,“ prohlásil i Bohumil Janouch z Kaplice.

Fakt, že se lidé pro očkování proti pandemické chřipce nehrnou, potvrdila hlavní sestra Nemocnice Český Krumlov Dana Podholová.

„Za poslední zhruba měsíc a půl se mi přihlásili jen tři lidi,“ řekla. Přesto se tito zájemci injekce doposud nedočkali. Důvod? Nemocnice čeká, až bude zájemců deset. Dávka totiž obsahuje deset vakcín, které musí být po otevření vypotřebovány.

„Je to výrazný problém. Zájemci se kvůli tomu musejí předem objednat a pak čekat na termín, kdy budeme moci uplatnit všech deset očkování. Kdybychom jednu vakcínu někomu píchli, tak zbylých devět musíme vyhodit,“ vysvětlil ředitel nemocnice Josef Kučera.

Zarážející je, že se zájemce může na očkování proti prasečí chřipce objednat, aniž by to nejdřív prokonzultoval se svým lékařem. Zdravotníci z takového postupu mají obavy, protože aplikace látky by mohla u pacienta vyvolat potíže.

„O pacientech ví všechno jejich obvodní lékař, proto by si měli lidé od něho přinést potvrzení, že je můžeme očkovat,“ řekla Podholová.

„V tomto případě tomu tak není a my tím pádem o zájemcích, kteří k nám přijdou, nevíme nic,“ řekla Podholová.

„Potvrzení od lékaře potřebuje těhotná žena a děti do patnácti let,“ dodal ředitel Josef Kučera. Očkování proti pandemické chřipce je nyní přístupné i pro děti. Ve věku od tří let do devíti jim bude podaná poloviční dávka.

Nyní se tedy mohou nechat ve vakcinačním centru českokrumlovské nemocnice naočkovat takřka všichni, kdo projeví zájem. Zásob vakcín je dostatek.

„Stačí jen zavolat do vakcinačního centra a objednat se. Aplikace je zdarma,“ zdůraznil ředitel Nemocnice Český Krumlov Josef Kučera.

Původně měla nárok na očkování proti takzvané prasečí chřipce jen hrstka vyvolených, což byli někteří zdravotníci, kteří s pacienty přijdou do styku, nemocní lidé k očkování předurčení a profesně těžko nahraditelní lidé. Skupiny vyvolených, kteří si mohli zažádat o očkování, se ale postupně rozrůstaly.

„Využilo to jen velmi nízké procento lidí,“ řekl Josef Kučera. „Přidávali se tedy další lidé, například pacienti psychiatrické léčebny. Z Červeného Dvora třeba přijelo dvacet lidí,“ dodala hlavní sestra českokrumlovské nemocnice Dana Podholová.