I když už dva týdny disponuje českokrumlovská nemocnice vakcínou proti takzvané prasečí chřipce, lidi, kterých se očkování týká, to překvapivě nijak nevzrušuje. Zájem o preventivní injekci je naprosto minimální.

„Lidé, kteří mají na očkování proti pandemickému viru H1N1 nárok, ho ve valné většině odmítají. Jedná se převážně o zdravotníky,“ řekl ředitel Nemocnice Český Krumlov Josef Kučera.

Hlavní sestra českokrumlovské nemocnice Dana Podholová se domnívá, že lidé už z prasečí chřipky přestávají mít takový strach, jaký měli ještě před pár měsíci.

„Kdyby byly vakcíny už někdy v říjnu, byl by zájem zcela jistě daleko větší. Lidé se tehdy báli prostě víc,“ řekla Podholová.

Někteří lidé také pandemickou chřipku považují za nafouknutou bublinu.

„Je kolem toho zbytečný humbuk. Stále se jen probírá, kolik lidí zemře na prasečí chřipku. Že ale ročně na normální chřipku umírají tisíce, o tom se už mlčí,“ míní Eva Vávrová z Českého Krumlova, která by také očkování odmítla. „Opodstatněný je strach, že by mohl virus zmutovat.“

Omezené množství

Českokrumlovská nemocnice dostala 22 balení očkovací látky po deseti vakcínách. Nárok na očkování mají tři skupiny lidí.

„Jsou to zdravotníci, kteří s pacienty přijdou do styku, pak občané, kteří jsou pro to kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu předurčení. A nakonec profesně důležití lidé, kteří, kdyby ze své práce vypadli, byli by hodně těžko zastupitelní,“ řekl Kučera.

Jaký bude ale následující postup, kdyby zájem byl i nadále slabý a vakcíny zbyly, to se momentálně ještě neví. „Také jsem o tom už přemýšlel, ale sám to říct nedokážu,“ dodal Kučera.