Ačkoliv si lidé mohou koupit vánoční stromek na řadě míst v regionu, sem tam nějaké stromky potají mizí i z lesů. Proto leckde můžete narazit na varovné cedule: Pozor, stromky jsou chemicky ošetřeny a v teple smrdí!

V letošním roce lidé zaplatí za stromek zhruba stejně jako v loňském roce. Ceny se pohybují zhruba od dvou set do tisíce korun. „Cenově jsme prakticky na stejné úrovni jako vloni, došlo pouze k nepatrnému zdražení z důvodu pořízení nové baličky stromků," řekl Bedřich Navrátil, ředitel společnosti Lesy města Český Krumlov.

Jeho slova potvrzuje i Jiří Slovák, majitel zahradnictví v Českém Krumlově: „Snažíme se ceny držet stále stejné," řekl Jiří Slovák a dodal, že jejich zahradnictví už má hlavní nápor zájemců o stromky za sebou. Dalším jeho zajímavým postřehem je také to, že letos si lidé vybírají spíše větší stromky.

Co se týče druhů, lidé v Českém Krumlově budou letos ochuzeni především o jedli z místní plantáže. „Jedle mám bohužel minulý rok pomrzly a jejich obnova zabere minimálně pět let," řekl Bedřich Navrátil, ale zároveň podotkl, že se lidé nemusejí obávat nedostatku stromků. „Chybějící jedle jsme nahradili zejména zvýšenou produkcí borovic. Prodávat budeme až do neděle a momentálně máme vyprodáno zhruba padesát procent zásob," rozptýlil obavy z nedostatku vánočních stromů.

Stále jsou ale lidé, kteří nechtějí za vánoční strom zaplatit ani korunu a vydávají se do lesa s pilkou. Těm by se však takovéto jednání nemuselo vyplatit. „Ano, samozřejmě i na naši plantáž zavítá řada zlodějů, najímat hlídací službu nemá příliš význam, protože se krade hlavně v noci," povzdechl si Bedřich Navrátil.

„Stromky, které ale nemáme v plánu prodávat, chráníme speciálním postřikem, který při pokojové teplotě vydává silný zápach. Opravdu bych rád, aby si případný zloděj odnesl právě takto ošetřený strom, bude potom muset vyhodit i záclony," varoval nenechavce Bedřich Navrátil.

Jak řekl lesní správce Lesní správy LČR v Českém Krumlově Radek Kordač, jejich lesní porost je chráněn stejným způsobem. „Stromky postřikujeme a vystříháváme, aby se zlodějům tolik nelíbily," řekl Radek Kordač.

„Snažíme se situaci v lesích co nejlépe monitorovat. Zatím jsem nedostal žádnou informaci o nějakých nájezdech zlodějů, nicméně k jednotlivým případům nepochybně dochází. V případě větších problémů jsme samozřejmě připraveni okamžitě kontaktovat policii," poznamenal Radek Kordač.

Podobné opatření zavedli mimo jiné také v obecních lesích městyse Frymburk. „Každý rok zmizí zhruba pět až šest jedliček, takže i když se pořád krade, naštěstí ne ve velkém," popsal situaci ve Frymburku správce tamních lesů Radek Märtl. „Obec si sama vánoční stromky připravuje a potom prodává za co nejnižší ceny, aby je nebyli lidé nuceni chodit krást do lesa," řekl Radek Märtl.

Někteří lidé nechtějí shon po ideálním vánočním stromku řešit vůbec a dávají přednost umělé replice. Ty se v dnešní době pohybují cenově jen několik stokorun nad těmi přírodními a nad přírodou vítězí i v množství dostupných druhů. Jejich nespornou výhodou je, že na rozdíl od svého kolegy z lesa přežije Vánoce několikrát.