V první řadě jsou z oblevy nešťastní lyžaři a další milovníci zimních sportů, kterým se stále zmenšují plochy na lyžování a horší se kvalita sněhu, ale teplé počasí může mít i jiné důsledky.
Když zemědělci vidí, jak se pole nyní svěže zelenají, dělá jim to vrásky na čele. Zemědělské ozimy místo zimního spánku zahájily vegetační fázi čili svůj vývoj a růst. „To může znamenat velký průšvih, pokud do toho přijdou holomrazy," říká zemědělský obchodní zástupce Jan Pecha
z Brložska. „Teď bude hodně záležet na počasí. Když se udrží stejné počasí do jara, bude to dobré. Ale holomrazy mohou způsobit velké hospodářské škody jak na řepce, tak na obilovinách."
„Já se na pole radši ani nedívám," pronesla s úsměvem agronomka Věra Marešová ze Zemědělského družstva Netřebice. „Stačí mi, že vidím, jak se pole zelenají. Radši bych byla, kdyby na nich ležela sněhová přikrývka. Takhle to není dobré."
Zemědělci se však obávají mnohem podstatnějšího problému, než jsou mrazy.
„Mnohem horší je, že je obrovské sucho," konstatoval Jan Pecha. „Zásoby spodní vody nejsou žádné, voda ze sněhu, který byl významným zimním vodním zdrojem, také ne. Do jara je sice ještě relativně daleko a situace se může změnit, pokud se ale zásoba vody nevytvoří, budeme mít všichni velký problém."
„Hlavní zádrhel je nedostatek vody," říká i Věra Marešová. „Potřebujeme množství vody, která z polí hned neodteče."
V lipenském ski areálu už museli uzavřít sjezdovky Střechu a Pánskou, na ostatních se zatím sníh drží, takže je areál v plném provozu. Nicméně ani tam se negativní vliv na sněhovou vrstvu nezapře.
„Letošní počasí je opravdu otřesné. I na Špičáku už jsou v provozu jenom dvě sjezdovky. Málo sněhu je všude," konstatoval ředitel Ski areálu Petr Dušek. „Loni byla situace lepší, leden byl v pohodě. Navíc teď jsme měli možnost zasněžovat jenom několik málo dní v kuse, takže sněhu nemáme vyrobeno tolik, co jiné zimy. Předpovědi počasí ale slibují ochlazení, tak rozestavujeme sněžná děla, aby dostříkala tam, kam potřebujeme."
Ski areál ve Věžovaté Pláni jede dál v nezměněném režimu. „Sníh máme od deseti do padesáti centimetrů, pořád jezdíme. O víkendu také určitě. Dál uvidíme podle počasí," sdělil provozovatel sjezdovky Václav Mazák. Nicméně připustil, že v rybníčku pod sjezdovkou voda z tajícího sněhu přibývá.
Teplo předčasně probouzí ze zimního odpočinku také včely. „Pro včely je nejlepší klasická zima, kdy se na konci léta nakrmí, zazimují a jen občas se prolétnou," říká včelař z Brložska Jan Pecha. „Tohle počasí znamená potíže. Včely jsou mnohem aktivnější, častěji létají ven a stojí je to energii, která jim pak v předjaří může chybět. K tomu pochopitelně víc spotřebovávají zásoby."
V teplotě vody se asi tak snadno výkyvy zimních teplot neprojevují. Alespoň to tak vypadá, neboť ryby u dna patrně dál nerušeně sní svůj zimní sen. „Objížděl jsem rybníky, ale je to dobré. Vypadá to, že ryby se ze dna ještě nezvedly," informoval Pavel Šťastný, hospodář místní organizace českokrumlovských sportovních rybářů. „Uvidíme na jaře, v jaké budou ryby kondici."