Místní se nezalekli na vesnické poměry celkem odvážné stavby a ponechali architektům při tvorbě projektu volné ruce. Tyto domy jsou bytové a poskytují tak moderní bydlení ve vzdušných rozmanitých bytech s nápaditým řešením. Bytové domy postavila obec nákladem zhruba 50,3 milionu korun.


„Původně jsme chtěli postavit byty, které by obec pronajímala,“ říká starostka Dolního Dvořiště Helena Panská. „Zastupitelé ale nakonec rozhodli, že byty prodáme. Projektantům jsme víceméně ponechali volnou ruku, a to se na stavbě příznivě projevilo.“

Byty jsou zatím prázdné, na své obyvatele teprve čekají. „Ještě čekáme na znalecký odhad pozemku kolem domů, zastupitelé tedy rozhodnou o ceně jednotlivých bytů na srpnovém zasedání,“ vysvětlila starostka. Prodej bytů má na starosti realitní kancelář.

„Domy jsme vyprojektovali tak, aby odpovídaly vesnické architektuře,“ přiblížila architektka Michaela Andrejsová, která je autorem konečné podoby domů spolu se svým manželem Daliborem Andrejsem. „Domy nejsou jednolitou hmotou, propojili jsem tam tři hmoty, zvolili jsme šikmé střechy a důraz klademe na přírodní materiály – dřevo, kamen a bílé omítky. Velkou devizou je moc hezké místo, kde domy stojí a fakt, že nám starostka jako odborníkům důvěřovala. Patří, jak my říkáme, k osvíceným investorům, a takových není mnoho.“

Domy stojí nad údolím řeky Malše, naskýtá se z nich krásný výhled do údolí a na celé Dvořiště včetně kostela. Oba domy jsou řešeny stejně, ale zrcadlově. Přízemí v každém z domů náleží bezbariérovým bytům, a to bytu 2 + KK a bytu 3 + KK. V druhém nadzemním podlaží jsou vstupy do dalších bytů. To znamená do dvou mezonetových bytů 3 + KK, dvou bytů 2 + KK a jednoho atypického mezonetového bytu 2 + KK. V podkroví je ještě jeden byt 2 + KK.
Kolem domů nechybějí parkovací stání a zahrada. Přízemní byty disponují předzahrádkami. „Zahrada bude společenství vlastníků včetně dětského hřiště a laviček, ty budou nájemníci užívat společně,“ doplnila Helena Panská.

„V domech jsou v přízemí kolárny a kočárkárny, rovněž úklidová komora,“ přidala Michaela Andrejsová. Vytápění je plynové, některé byty mají lodžie. 

O byty v těchto domech mají zájem především lidé odjinud, místní upřednostňují spíše nájemní obecní byty. „Na toto nové bydlení se ptají především lidé, kteří dojíždějí za prací do Rakouska a uvítali by bydlení v blízkosti hranice,“ řekla Helena Panská. „Navíc to nejsou holobyty, mají základní vybavení jako kuchyňskou linku, myčku, vestavěné skříně. Zjednodušeně lze říci, že stačí, když si s sebou vezmou postel, stůl a židli – a bydlí,“ dodala s úsměvem.

Postavit originální moderní bydlení nebyl pro Dolní Dvořiště problém. Díky odvodům z místních kasin obec disponuje s rozpočtem o velikosti necelých sto milionů korun. Obec před čtyřmi lety vybudovala rovněž technické zázemí pro 27 parcel na rodinné domy, které jsou všechny prodány, a nyní připravuje projektovou dokumentaci pro vytvoření dalších asi jedenácti parcel.