Sto dvacet odborníků z různých vědních oborů přednášelo včera i dnes v Českém Krumlově na konferenci s názvem Od rezidenčního města k památce světového kulturního dědictví.

To tu ještě nebylo

V čem je takové setkání výjimečné a důležité? Podle Petra Pavelce, ředitele jihočeského Národního památkového ústavu Č. Budějovice se jedná o konferenci, která zde více než dvacet let chyběla. „Za tu dobu se objevilo obrovské množství nových informací, nových souvislostí a tato konference je má zhodnotit,“ uvedl Pavelec.

„Už jen sám název ukazuje, že půjde o zhodnocení dějinného vývoje Českého Krumlova od čtrnáctého do dvacátého století,“ přiblížil včera Pavel Slavko, kastelán českokrumlovského hradu a zámku. „Na podzim bude z tohoto setkání vydána odborná publikace, takže jak českokrumlovští občané, tak široká veřejnost dostanou zhodnocené materiály tohoto vývoje. Myslím, že tato událost může hrdě překročit hranice České republiky.“

Chystaná kniha má tak šanci stát se nepostradatelným pomocníkem každému zájemci o historii i současnost Českého Krumlova.

Vzhledem k tomu, že v takovém rozsahu se podobná konference v Českém Krumlově ještě nikdy neuskutečnila, s napětím se očekávalo i zveřejnění doposud nezveřejněných informací, které ani současná ani předchozí generace odborníků i laiků zatím neznají.

„Budou to například zcela nové objevy o světci jménem svatý Reparatus, jehož ostatky máme na českokrumlovském zámku,“ doplňuje Pavel Slavko.

Svatý Reparatus by měl být klíčovým artefaktem v expozici chystaného hradního muzea. To by mělo sloužit jako zimní prohlídková trasa. Nejen odborníci, ale i laická nebo takzvaně poučená veřejnost, se včera dočkala i trojrozměrných ukázek původní podoby hradu a opevněného města.

Zcela nově se mluvilo například o překvapivém vybavení historických zahrad, v jejichž voliérách kolem roku 1600 vládlo jakési „rozkošné veselí“ srovnatelné s tím, na které byl zvyklý císař Rudolf II.

Divadelní velmoc

Otevřelo se i téma divadelní historie Českého Krumlova: „Ve druhé polovině 17. století se ve městě konaly netušené obrovské inscenační akce, kterých se účastnilo třeba 385 herců a 125 zpěváků. To byly akce ve své době naprosto rovnocenné velkým evropským divadelním projektům.“

Konference posloužila i k setkání vedoucích představitelů památkářů a ředitele Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Jiřího Šestáka. Jak už jsme včera informovali, probíhají právě teď jednání o možném dalším prodloužení smlouvy o užívání části zámecké zahrady pro otáčivé hlediště.

„Podle vedení Národního památkového ústavu by s prodloužením neměl být teoreticky problém, pokud se budou dodržovat závazky, které vyplývají z dopisu bývalé ministryně kultury Heleny Třeštíkové výboru UNESCO,“ konstatoval Jiří Šesták. Mnoho z nich je na samotném městě Český Krumlov. To by mělo připravit náhradní pozemky, nebo změnit územní plán v těchto místech.