Na dvou nejnavštěvovanějších sjezdovkách v regionu leží ještě plno sněhu, ale jejich provozovatelé počítají, že ukončení lyžování je už jenom otázkou několika málo dní.

Ve Věžovaté Pláni, kde Mazákovi nasadili mimosezonní slevy už před čtrnácti dny, počítají s poslední lyžovačkou pravděpodobně o víkendu. Pokud si počasí nepřipraví nějaké překvapení a místo meteorology slibovaného oteplení nezavalí region další várkou sněhu a zimy.

S lyžařskou sezonou jsou všichni provozovatelé lyžařských vleků na Českokrumlovsku maximálně spokojeni. „Se sezonou spokojenost. Byla dlouhá, ale délka nerozhoduje. Rozhoduje návštěvnost. A tu jsme měli, bez ohledu na délku, větší než v loňském roce. Ale konkrétní čísla ještě pohromadě nemám,“ říkal Václav Mazák v lyžařském areálu ve Věžovaté Pláni.

Ode dneška se lyžuje za mimosezonní ceny také ve Skiareálu Lipno. „Za těchto podmínek ukončíme lyžování po 5. dubnu, po Velikonočním pondělí,“ sdělil v neděli Martin Řezáč ze společnosti Lipno Servis. „V pondělí budou všichni jezdit jenom za dvacet korun, a s pomlázkami. Bude to tradiční rozlučka,“ říkal s úsměvem.

Také lipenský skiareál má za sebou vynikající sezonu. „Měli jsme rekordní návštěvnost, která o patnáct procent překonala loňskou. Loni tu bylo za sezonu 180 000 lidí a zítra pravděpodobně přivítáme už dvousettisícového návštěvníka. Přitom jsme sezonu začínali o 14 dní později a před vánočními svátky dva dny pršelo.“

Časem bude na pláni děl, že zasněží sjezdovku raz dva

Na Kozí pláni se bude o víkendu pravděpodobně tuto zimu lyžovat už naposledy. Sezona končí, ale majitel skiareálu Václav Mazák již spřádá plány, jak lyžování návštěvníkům ještě více zpříjemnit a zatraktivnit.

„Chceme, aby se sem lidé vraceli. Proto, jestli to dobře dopadne, plánujeme sem pořídit nové technické zasněžování tak výkonné, že hlavní sjezdovku pokryje dvaceti a čtyřiceticentimetrovou vrstvou sněhu za padesát hodin a celou 800 metrů dlouhou Loudalku za osmdesát hodin,“ svěřil se v sobotu Václav Mazák.

Postupem času, zhruba během šesti let, plánuje na sjezdovku pořídit až 12 sněžných děl. K tomu, aby je mohl zásobovat dostatečným množstvím vody, plánuje vybudovat dole pod parkovištěm rybník.

„Bude to recyklační nádrž, která po naplnění vydrží deset dnů zasněžování a vytvoření čtyřicet čísel sněhu. Na kopec by pak mělo jít 28 litrů za sekundu vody. Se zasněžovací technikou by pak sjezdovka měla být na metru sněhu, takže vynikající kvality. Také se chceme víc zaměřit na lyžařskou školičku,“ dodal Mazák.

Sjezdovka má za sebou vynikající sezonu s výbornou návštěvností a bez jediného vážnějšího úrazu. „Pravdou je, že přileb mezi lyžaři, a to nejen u dětí, ale i dospělých, hodně přibylo,“ podotkla Martina Mazáková.

„Jsem tu podruhé za sezonu,“ řekl Pavel Němec z Českých Budějovic. „Chtěli bychom častěji, ale děti byly marodné. Na učení je to tu dobré,“ je v Pláni spokojen.

„Na lyže jezdíme jenom sem. Jsme tu každý víkend, když nám to zdraví dovolí,“ svěřil se Václav Vácha z Českých Budějovic, tatínek dvou malých dětí.

„Tuto zimu jsme s malým Vašíkem začínali s lyžováním na dětském hřišti a ted už jezdíme vedle na sjezdovce. Je skvělé, že na dětském hřišti můžeme využívat vlek zadarmo, za to před provozovateli klobouk dolů. Z Českých Budějovic to sem máme kousek, je to nádhera, lepší než Lipno,“ pochvaloval si a ujistil, že navzdory dlouho ležícímu sněhu lyžování pořád ještě nejsou nabaženi.

„Ale letos už je to opravdu dlouhé,“ přiznala Martina Mazáková. „Náš malý Vašík, který je tu skoro denně, už tu dnes barví sníh velikonočními barvami. Dělá si tu jaro,“ dodala s úsměvem.