Jako poděkování za trpělivost umožnila ředitelka mateřské školy zájemcům, aby si prohlédli školku, jež jim během oprav působila utrpení. Veselá duha zdobí jednu z budov v areálu velešínské mateřské školy, která je nyní celá jako ze škatulky. Nyní už i mladší budovy svítí novotou a co je nejdůležitější, jsou upravené tak, aby tam děti byly v naprostém bezpečí.

Budovy jsou totiž zbaveny působení radonu, a právě kvůli tomu obyvatelé okolních domů při rekonstrukci školky zažívali peklo, když sbíječky ze školky zněly dnem i nocí. „Rekonstrukce se týkala především zateplení novějších budov,“ líčila ředitelka Daniela Skalická. „A provádělo se protiradonové opatření, o něž jsem požádala. To jsem netušila, co vše s tím bude spojené.“ Na úpravy se podařilo sehnat dotace.

A to jak na zateplení, tak i na opatření proti radonu. Školka však musela z učeben všechno vystěhovat. Pochopitelně i děti. „Tři třídy dětí byly v náhradním provozu od června do listopadu,“ popisovala Daniela Skalická. „Stěhování, i když s pomocí stěhovací firmy, bylo peklo. Děti z té největší dolní třídy se stěhovaly do zasedací místnosti ve velšínském kině, další v malé budově v jedné ložnici, kterou jsem musela spojit s adlší místnůstkou, takže tam musely vydržet ve stísněných prostorách, třetí třída se stěhovala do hlavní budovy. Bylo to náročné, obdivovala jsem rodiče, že si nestěžovali.“ Bylo to těžké nejenom pro učitelky,ale také pro děti, protože byly vytrženy ze známého prostředí.

Podle slov ředitelky školy to ale stálo za to. „V rámci protiradonových opatření v přízemní třídě a v chodbách museli kopat čtvrt metru hluboko. Vypadalo to tu jako v katakombách,“ vzpomíná se smíchem Daniela Skalická. „Právě tehdy se tu činili dělníci se sbíječkami.“ Velešínská školka totiž vykazovala zvýšené hladiny radonu.

Nyní už je vše v pořádku. „Tak jsem školku na jeden den otevřela veřejnosti jako poděkování za jejich trpělivost,“ doplnila Daniela Skalická. „Dotace jsme získali od ze Státního fondu životního prostředí v rámci programu Zelená úsporám,“ doplnil starosta Velešína Josef Klíma. „A na opatření proti radonu z ministerstva financí.“

Rekonstrukce si vyžádala náklady ve výši 10,3 milionu korun, dotace činily 2,7 milionu korun z EU a 1,5 milionu z ministerstva financí. „Mateřská školka je v podstatě hotová,“ říká starosta Josef Klíma. „Ovšem s tím, že ještě chceme předělat vstup do nové části školky a v souvislosti s tím bychom tam vybudovali i nové parkoviště. To znamená na straně u pošty.“