Na prvního občánka letošního roku čekali Velešínští déle než v minulých letech. Tomáš Procházka z Velešína Nádraží přišel na svět v českokrumlovské nemocnici 16. ledna v 8.14 hod.

Zlatý přívěsek i pamětní knihu mu v souladu s každoroční tradicí přišli předat velešínský starosta Josef Klíma a matrikářka Dana Kollarová. Netradiční návštěvu hostili rodiče malého Tomáška, Jiřina a Jan Procházkovi, v pondělí, tedy v den, kdy měl jejich syn svátek.

„Termín porodu jsme nijak neplánovali, prostě to tak vyšlo. Spíše mě překvapilo, že i když se Tomášek narodil až 16. ledna, byl ve Velešíně první,“ smála se maminka Jiřina. Matrikářka Dana Kollarová vzápětí podotkla, že letos se na první miminko roku čekalo opravdu neobvykle dlouho. „Většinou to bývá druhého, čtvrtého, nejpozději snad devátého ledna. Šestnáctý leden je tak zřejmě rekord,“ usoudila matrikářka. Na vysvětlenou pak podotkla, že za Tomášem se představitelé města vydali s téměř dvouměsíčním zpožděním i kvůli chřipkové epidemii, jež region sužovala v minulých týdnech.

Návštěvu Tomášek přivítal, jak se patří. Dárky převzal s úsměvem, blesky fotoaparátů snášel obětavě a po celou dobu, kdy o něm dospělí vedli řeč, nezamhouřil oka. Přesto nezaplakal. „Je hodný. Ale je pravda, že se umí i pořádně rozčílit, až z něho jde strach. Co teprve, když mě přeroste,“ usmíval se Jan Procházka.

Že je Tomáškovým otcem, rozhodně nezapře. „Sám sebe si příliš neprohlížím, tak nevím. Ale je pravda, že můj dědeček, který byl amatérským malířem, mě coby novorozence nakreslil. A když teď ten obraz porovnám s Tomáškem, trochu podobní si jsme,“ řekl Jan Procházka.

Malý Tomáš se v životě jistě neztratí. Vždyť je to kluk jako buk. „Po porodu měřil 52 centimetry a vážil 3,5 kilogramu. Jíst mu chutná, prospívá hezky,“ pochvalovala si maminka Jiřina, jež má z prvního manželství ještě devítiletého syna Jaroslava Čapka. „Hned na první pohled mě u Tomáška zaujaly velké ruce. A když mi pak v porodnici jedna zkušená sestřička Tomáška nesla, prohlásila: Ten vám bude ještě moudrý.“

Při otázce, zda Tomáškovi pořídí další sourozence, manželé Procházkovi jen pokrčili rameny. „Za pár let možná ano, ale kdo ví, co se do té doby seběhne. Uvidíme tedy, co přinese život,“ neřekl ano, ani ne Jan Procházka. „Necháme se překvapit, ale chtělo by to recept na holku,“ usmála se Jiřina Procházková.

Zato starosta Velešína Josef Klíma měl v této otázce jasno. „Na vítání občánků rodiče většinou slibují, že přijdou ještě jednou nebo dvakrát, a často svůj slib také splní,“ řekl Josef Klíma. Zároveň upozornil na zajímavý fakt: „Jen za poslední dobu se ve Velešíně narodila troje dvojčata. Takže vodu u nás máme sice drahou, ale jak je vidět, tak také dobrou,“ doplnil s úsměvem Josef Klíma.