Velešínští zdokonalují třídění elektrospotřebičů. Ode dneška ve městě funguje takzvaný E–domek, kam mohou lidé zdarma odkládat audio i video přehrávače, televizory a monitory.

E–domek najdou na parkovišti u kina, kde stojí hned u plotu vodárny. „Dostali jsme ho od firmy Asekol zdarma k pronajmutí. A to díky tomu, že město loni splnilo podmínku – stanovený počet kilogramů odevzdaných elektrospotřebičů na jednoho obyvatele. Velešínští odevzdali čtyři kilogramy na hlavu,“ uvedl včera místostarosta Jiří Růžička.

S lednicí na radnici

Velešín doposud nemá sběrný dvůr. Sběrným místem pro elesktropostřebiče všeho druhu se proto před rokem stal dvůr radnice. Ten i po instalaci E–domku funguje dál.

„E–domek je totiž určený čistě jenom pro audio, video, televizory a monitory,“ zdůraznil Jiří Růžička. „Vše ostatní od lednic až po drobnější elektroniku patří na dvůr radnice.“

Elektroodpad tak bude lépe vytříděný, což usnadňuje jeho druhotné využití. „Vytřídí se to, a město za to ještě dostane nějaký ten symbolický peníz. Hlavně tím ale ušetří, protože mu ubydou černé skládky, které musí likvidovat. A tyto skládky nám opravdu ubyly od té doby, co lidé mohou nosit elektrospotřebiče do dvora,“ ujistil místostarosta.

Na správné ukládání vyhozených věcí do E–domku dohlížejí pracovnice kulturního a informačního centra. Na ty je třeba se obrátit, když do E–domku něco přinesete. Na pracovnice v kině je nutné zazvonit a počkat, až přijdou odemknout kódový zámek E–domku. Kromě toho dohlédnou, aby televize byly uloženy na jednu stranu, videa na druhou.

„Kdo bude potřebovat, získá i formuláře s potvrzením o ekologické likvidaci. Vydají mu ho buď pracovnice KICu nebo je dostanou na radnici,“ doplnil Jiří Růžička.

Ovšem ve Velešíně nezůstane jenom u E–domku. „S Asekolem připravujeme sáčky, které obyvatelé Velešína dostanou domů s městským zpravodajem. Do sáčku mohou lidé vsunout starý nepoužívaný mobilní telefon, který odnesou na poštu a bezplatně se ho tak zbaví. Pak se z těch odesílatelů telefonů vylosuje výherce, takže mohou i něco vyhrát,“ konstatoval místostarosta.

Osvěta ohledně starých elektrospotřebičů nebude chybět ani na velešínské pouti, kde bude zájemcům ukázáno a objasněno, co se s odevzdanými elektrospotřebiči dál děje.

“Myslím, že ve Velešíně se třídí odpady docela slušně,“ těší Jiřího Růžičku.