Krajská hygienická stanice (KHS) vydala upozornění, že jakost vody je zde na třetím stupni z pěti. V Černé v Pošumaví byla tento týden voda úplně čistá, mírně zhoršené vlastnosti měla voda v Horní Plané. Hygienici počítají s tím, že během horkého víkendu se podmínky ke koupání dál zhorší.

„Na pláži v Lipně nad Vltavou už je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci," upozornil Vratislav Heinige z KHS. U některých vnímavých jedinců by se podle něj mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Kvůli tomu, že jsou ve vodě sinice, odeberou hygienici vzorky znovu i nadcházející týden. „Vodu zkoumáme obvykle jednou za dva týdny, ale pokud dojde ke zhoršení, zahušťujeme šetření na každý týden do doby než se situace zase zlepší. Na Lipně vzorek vody odebereme v úterý, protože v pondělí je státní svátek," dodal Vratislav Heinige.

„Co se teploty vody týká, na Lipně měla v pátek ráno 
19 °C," doplnila Kateřina Štěrbová z budějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. „V kraji se teď teplota vody v řekách pohybuje mezi 17 a 22 °C. Nejnižší teploty jsou např. v Lenoře a na Modravě, kolem 22 °C se teplota vody pohybuje na dolních úsecích, třeba v Českých Budějovicích.