Zcela nové výzkumné plavidlo Thor Heyerdahl bylo včera pokřtěno v Jenišově u Horní Plané. To se nyní v lipenských vodách podrobuje zkouškám. Navazuje tak na podobné testy ze Želivce a Římova.
„Plavidlo je primárně určeno na zjištění stavu, kolik a jakých ryb se ve vodě nachází. Dá se případně použít i na hospodářskou těžbu,“ řekl včera Jan Kubečka z českobudějovického biologického centra akademie věd České republiky.
Vlajková loď výzkumné flotily je podle Kubečky unikum. Dokáže totiž vléct takzvané tralové sítě, což je mořská metodika rozpracovaná pro české vody s pomocí norských odborníků. Díky ní jsou vědci schopní prozkoumat daleko více hektarů za kratší dobu, než tomu bylo dříve.
Pomohl grant
Její cena vyšla na 4, 2 milionů korun. Stala se tak hlavní investicí projektu Monitorování rybích obsádek českých údolních nádrží, na který dostala Akademie věd České republiky grant z Norských zdrojů ve výši zhruba 290 tisíc Euro.
Zkoušky přinesly už několik výsledků. Jedním z nich je například zjištění, že hlavní rybou nádrží je cejn velký.
Co vědci dělají s ulovenými rybami? Ve většině případů se je snaží opět vypustit. „Akademii věd samozřejmě ryby nepatří,“ řekl Kubečka. „Samozřejmě nemůžeme vždy zajistit, aby ryby přežily. Když už je musíme zahubit, tak chceme, aby byly využity. Našimi nejčastějšími partnery jsou zoologické zahrady, stanice pro záchranu ohrožené fauny či chovatelé kožešinových zvířat,“ dodal. Také se už stalo, že byly zkoumané ryby použity pro lidskou potravu.
Délka revoluční lodi je 10, 9 metrů a šířka 2, 9 metrů. V této chvíli ještě není úplně dodělaná.
Jméno loď dostala podle norského mořeplavce. „Jsem upřímně rád, že loď dostala jméno zrovna podle něj. Moc si ho vážím,“ řekl člen Akademické rady AV ČR Vladimír Mareček.