Autobusové nádraží zrekonstruované nákladem zhruba 42 milionů korun ve čtvrtek slavnostně otevřeli zástupci města spolu s jeho staviteli a obyvateli. Při otevírání sice nádraží halila mlha, jako by počasí nechtělo ukázat hned všechno najednou, ale obyvatelé města věděli, jak nádraží vypadá, neboť jev provozu již od pondělí.

„Já jsem spokojený, že jsme stavbu dokončili v termínu, a to přesně v termínu,“ konstatoval místostarosta Jiří Růžička. „Přebrali jsme ji v hodně dobré kvalitě. Spokojený jsem i s nadčasovým vzhledem, kterého jsem se zpočátku i trochu obával. Protože ty konstrukce vypadaly strašně obrovské. Ale je to vyvážené, opticky to vypadá velice pěkně, piloti z Hosína s povděkem kvitují, že to vypadá jako dvě zaparkované vzducholodi.“

Kolik to stálo:Velešínští ve čtvrtek slavnostně otevřeli nové autobusové nádraží.
Autobusové nádraží stálo zhruba 42 milionů korun.
Z toho 36,5 milionu tvořila dotace z evropských peněz.
Město vydalo zhruba 4,5 milionu Kč a využilo výhodný úvěr.

„Jsem rád, že se nám podařilo opravit další kus Velešína, ale také zkvalitnit,“ řekl starosta Josef Klíma. Uskutečnit náročnou rekonstrukci nebylo jen tak, vedení města o to usilovalo zhruba od roku 2003. Během té doby se uskutečnila architektonická soutěž, kdy jednotlivé návrhy posuzovali renomovaní architekti, město bojovalo o dotace, ale objevila se i řada překážek. „Výsledkem je atypické nádraží, jaké jinde nenajdete,“ je spokojený starosta. „Spojily se v něm prvky moderní architektury s ekologií a současnými náhledy na přírodu. Například nádraží má zelenou střechu, to znamená, že střechu pokrývají živé rostliny. Přestože se realizace táhla, dokázali jsme reagovat na novinky, takže je to skutečně moderní terminál se všemi informačními systémy. Navíc na nádraží navážou ještě ‚chytré zastávky’. Šest v městských částech a dvě na vlastním nádraží, které budou cestující informovat o příjezdech a odjezdech autobusů. Navíc je budeme moci využívat k pozvánkám občanů například na nějakou kulturní akci.“

Líbí se nám to moc," ohodnotila stavbu Anna Bürgerová z Velešína Nádraží. "Je to krásný, akorát doufám, že nám to časem nezničí místní mládež. O to teď asi půjde. Ale jinak je to pěkné, velmi jsme to potřebovali."

"Je to pěkné," míní i Ladislav Papoušek z Velešína. "Akorát se mi zdá, že je to dost vysoký. Říká se, že je to snad kvůli dvoupatrovým autobusům, ale v zimě tam bude zahánět sníh a bude tam pršet a průvan."