Na nekonečné oddalování výplaty slíbených dotací z páté a šesté výzvy Regionálního operačního programu (ROP) kvůli nejasnostem v jejich přerozdělování zareagovali jako první Velešínští.

Místní zastupitelé se totiž v pondělí večer přiklonili k tomu, aby se město přidalo k žalobě na Regionální radu regionu soudržnosti Jihozápad, jež o miliardách z evropské pokladny na jihu a západě Čech rozhoduje.

Žalobu podala jedna z farností českobudějovické diecéze kvůli tomu, že dosud neobdržela přislíbenou dotaci na rekonstrukci kostela Proměnění Páně v Žihobcích.

Velešínští dopadli obdobně – kvůli nevyplacené dotaci z ROP tady museli zastavit přestavbu někdejšího kostela sv. Filipa a Jakuba ve víceúčelové kulturní centrum. K tomu, aby se město připojilo k žalobě, vybídli Velešínské, stejně jako představitele dalších měst v regionu, zástupci českobudějovického biskupství.

„Žalobou možná nic nevyřešíme, ale musíme se chovat hrdě,“ uvedl jeden z velešínských zastupitelů Jaroslav Bartizal.

Boj o miliony

Dotační peníze na své projekty nebudou mít města či soukromí žadatelé jisté dříve než v září. Do té doby si totiž výbor Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad nechal čas na kompletní přehodnocení všech projektů, které byly předloženy v 5. výzvě ROP Jihozápad.

„Politici tak odmítli svou odpovědnost, kterou převzali tím, že se nechali nominovat do výboru a hodnotitelských komisí,“ okomentoval rozhodnutí členů výboru z minulého týdne starosta Velešína Josef Klíma.

Podle starosty města Josefa Klímy by se Velešín mohl k žalobě připojit i v případě, že by v tomto ohledu zůstal na Českokrumlovsku osamocen. „Konečné slovo ale ještě dostanou radní,“ upozornil Josef Klíma.

Jasno prozatím nemají v Kaplici, kam dosud nepřišly peníze slíbené na úpravy v areálech mateřských škol, rekonstrukce ulic Pobřežní a Českobudějovická i bývalého pivovaru na Bělidle.

„Otázku, zda se k žalobě připojit, nebo ne, budeme příští týden řešit na zasedání rady. Definitivně ale rozhodnou až zastupitelé, kteří se sejdou ve druhé polovině června,“ řekl ve úterý starosta Kaplice Ferdinand Jiskra.

Také Českokrumlovští, kteří měli dostat peníze na opravu mostu u kina, s konečným rozhodnutím zatím otálejí. „Rozhodující pro nás bude hlavně doporučení Svazu měst a obcí Jihočeského kraje, jak v této věci postupovat dále,“ tlumočila v úterý stanovisko starosty Českého Krumlova Luboše Jedličky mluvčí města Jitka Augustinová.

Svaz měst a obcí Jihočeského kraje však nechává zcela na libovůli volených zástupců jednotlivých měst, zda se k žalobě připojí, nebo nikoliv. „Svůj další postup musí zvážit každý konkrétní žadatel. Žádné doporučení jsme nikomu nedávali a ani to neplánujeme,“ potvrdil předseda svazu Pavel Vondrys.

Naopak jasno o tom, zda se proti zdržování výplaty dotace bránit soudní cestou, anebo ne, už mají v Horní Plané. Sem mělo z páté výzvy ROP přitéct půl milionu korun na nové propagační materiály.

„Žalobu nezvažujeme, projekt bychom realizovali s dotací, stejně jako bez ní. Ale chápu představitele ostatních měst, kteří měli přislíbeno daleko více peněz než my. Bohužel si po této události musím myslet, že když někdo řekne A, nemusí to nutně znamenat A, ale může z toho být také Z,“ poznamenal starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Do úzkých se kvůli průtahům s vyplácením dotací dostala nejen města, ale také podnikatelé. Jako třeba Radek Janouch z Českého Krumlova, jenž měl na rekonstrukci rodinného hotelu získat asi tři miliony korun.

„S žalobou zatím vyčkám, protože teď dokončuji práce, na něž mi i přes veřejný příslib nepřišla z ROPu ani koruna. Další postup zvážím během léta, ale pokud smlouvu o poskytnutí dotace nebudu mít podepsanou ani v září, určitě se obrátím na právníky,“ ujistil Radek Janouch.

Jak včera Deníku vysvětlil generální vikář českobudějovického biskupství P. Adolf Pintíř, to, že se města či jednotlivci připojí k žalobě biskupství, nestačí. „Žalobu totiž musí podat každý sám za sebe,“ upozornil Adolf Pintíř.

Biskupství podle něj v současné době neeviduje přesný počet subjektů, které výzva zaujala. „Ze zhruba čtyřiceti míst, na něž jsme náš apel odeslali, už ale máme několik pozitivních ohlasů,“ potvrdil generální vikář.

Z jakého důvodu vlastně biskupství výzvu rozeslalo? „Naším hlavním motivem bylo dodat odvahu menším subjektům či jednotlivcům, kteří jsou do problémů kolem dotací namočeni. A dokázat jim, že si nemusejí nechat všechno líbit,“ dodal Adolf Pintíř.