Právě ve Velešíně vyrůstají učňové, kteří dělají čest svému cechu. Důkazem je již druhé vítězství učňů ze Střední odborné školy strojní a elektrotechnické Velešín v celorepublikové přehlídce České ručičky, která si klade za cíl popularizaci učňovského školství v očích mladých lidí, jejich rodičů, učitelů i veřejnosti.

„Věřím tomu, že rodiče si již začínají uvědomovat, že z našich učňů se stávají dobře placení lidé, kteří pracují hlavou," doufá Milan Timko, ředitel školy, jež přehlídku nyní i poprvé v historii hostila. V celorepublikové přehlídce se mezi sebou každoročně utkávají kuchaři, kadeřnice, elektrikáři, zahradníci a další řemesla. Nejlepší juniorský mechanik seřizovač z republiky studuje ve Velešíně a jmenuje se Vojtěch Škopek.

Brno, Praha, Chomutov či další velká průmyslová města ostrouhala. „Letos byla konkurence opravdu velká, o to více mě Vojtěchovo vítězství těší. Získal 768 bodů ze 768 možných! Naprosto parádní výkon, jsem vážně pyšný," ocenil Milan Timko.

„Radost mám velikou," smál se i Vojtěch Škopek. „Myslím, že mi to pomůže i do budoucna se sháněním zaměstnání. Určitě mě to motivuje a soutěžit budu i příští rok," naznačil mladík, který si kromě dobrého pocitu za vítězství odnesl i nový tablet. Největším úspěchem žáků SOŠ Velešín však je, že ani jeden z absolventů nekončí na úřadu práce. „My spolupracujeme s konkrétními firmami a víme, co přesně chtějí," zdůvodnil ředitel.