Tamní hřbitov u kostela svatého Václava nyní tone v záplavě barevných květů a svíček, ale plocha lemovaná zdí je hroby a pomníčky zaplněná prakticky již do posledního místa. A posunout stávající zeď není kam.

„Kapacita hřbitova je plná," přitakal včera starosta Velešína Josef Klíma. „Takže nás čeká hledání nového místa pro ukládání ostatků našich obyvatel. Máme ještě pár volných míst v kolumbáriu, ale už je to také na hraně. To znamená, že tvorba nového strategického plánu města bude zároveň 
o hledání míst, kam pohřbívat, nebo kde bychom mohli udělat rozptylovou loučku."

Velešínští se úvahami, jak v budoucnu zajistit pohřbívání, nezabývají poprvé. „Ve starém územním plánu jsme měli vytipované místo v lokalitě Triangl, to je od benzínky dozadu směrem 
k lokalitě Na Vrších. Triangl se tam říká jednomu kopečku," řekl Josef Klíma. „Tuto variantu jsme ale nezvolili, protože leží dost daleko od středu Velešína, i když se tak hřbitovy dělají. Otázka najít nové místo je tedy dost aktuální."

Velešínští se také zamýšleli nad tím, jestli by se daly některé hroby na hřbitově uspořádat jinak, aby vzniklo víc místa. „Že bychom některé ty kratší hroby seřadili do jedné řady a vytvořili tak místo i pro řadu druhou, jenomže to by bylo strašně těžko proveditelné, navíc bychom k tomu potřebovali souhlas pozůstalých," odmítá starosta.

Podobný problém má i Český Krumlov. Kapacita hřbitova v Českém Krumlově je nedostačující. „Akutně zejména co se týká urnových hrobů, tam je téměř vyčerpána," sdělila včera mluvčí města Petra Nestávalová. „Projekt na celkovou rekonstrukci a rozšíření hřbitova byl zpracován, termín realizace je zatím neznámý."

Na rozšíření hřbitova ve svých plánech myslí i vedení obce Benešov nad Černou. Proto se také nehrnou opravovat hřbitovní zeď. „Chystali jsme se za účelem rozšíření hřbitova odkoupit vedlejší pozemek, zastupitelé už dokonce schválili i cenu, ale majitelka jej pak prodala někomu jinému," informovala starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová. „Budeme o pozemek usilovat znovu. Zeď bychom tedy opravili až v rámci rozšiřování hřbitova."