Za prvním občánkem roku 2016 se ve středu vydali zástupci Velešína, aby rodičům předali na památku dárek od města. Zlatý řetízek s přívěskem v podobě podkovy pro štěstí získal Matěj Rychnavský z Velešína Nádraží, který se narodil 11. ledna.

Nicméně oceňování prvního občánka Velešína mělo letos jednu zvláštnost. První občánci byli dva. Úplně první se totiž narodila Victoria Kozelská, tehdy – 10. ledna – z Velešína, jenomže za několik dní se rodina přestěhovala do katastru jiné obce. „A my předáváme dárek města občánkovi, který má trvalé bydliště ve Velešíně," vysvětlil starosta Velešína Josef Klíma. Proto přívěšek putoval k druhému občánkovi v pořadí, maličkému Matějovi. Ovšem ani Victoria Kozelská nepřišla zkrátka. Město Velešín holčičce věnovalo zlaté náušničky.

Malý Matěj Rychnavský měl ale jiné starosti a dění kolem sebe příliš nevnímal. Hlavní je pro něj bezpečná náruč rodičů a najíst se a spát.
„Matěj je velice hodné dítě," pochvalovala si jeho maminka Jiřina Koubová. „Zlobení si vybrala jeho sestřička Aňa, která je úplně pravý opak." Jiřina Koubová se má při péči o obě děti co ohánět, neboť malé Anežce je rok a tři čtvrtě.

Matěj se narodil v českobudějovické porodnici 23 minut po půlnoci. „Vybrala jsem si krajskou nemocnici kvůli zázemí s vybavením, protože Anička se narodila o měsíc dřív. Matěj se také narodil dřív, ale jenom o čtrnáct dní," svěřila se Jiřina Koubová. „V 11 hodin večer jsem cítila, že něco ruplo – praskla mi plodová voda. Po zkušenostech s prvním porodem jsem se do nemocnice nehrnula, říkala jsem si, že si to odhekám doma a zaspím to, jenomže přišly intenzivní bolesti a nakonec jsme to měli do nemocnice skoro jen tak tak," líčila s úsměvem. „Ve 23.45 hodin jsme přijeli a za chvíli byl malý na světě."

„Měl jsem na to asi deset minut," smál se tatínek Stanislav Rychnavský.
„S Aňou mi praskla voda v sedm hodin ráno a narodila se až ve 13.15 hodin. V nemocnici mi říkali, že až budu rodit potřetí, tak mám přijet hned," říkala se smíchem Jiřina Koubová. „Ale třetí už nebude, ani by se nám nevešlo do auta."

Tatínek Stanislav, který nechyběl u porodu, druhého potomka náležitě oslavil, a to právě s tatínkem malé Victorie Petrem Kozelským.
Těší se, že bude brát malého Matěje s sebou na ryby. „Ale možná, že spíš malou Aňu, vypadá to, že ta je asi víc po mně," zamyslel se Stanislav, který se dřív věnoval také taekwon-du a pokračovat v tom bude zřejmě malá Anežka.