Auta stojí, kam se podíváš. Žádný div, že někteří lidé ve Velešíně si místo na parkování raději předplatí, aby měli své místečko jisté. A tak na parkovištích vyrostly tabulky s čísly registračních značek a kdo měl číslo jiné, měl smůlu, volné místo musel hledat dál.
Počátkem roku ale ve Velešíně došlo ke změně. Tabulky zmizely a nahradila je vyznačená parkovací zóna pro abonenty, tedy pro ty majitele aut, kteří  jsou ochotni vydat za parkovací místo a příslušnou abonentní kartu 7000 korun ročně.
Měli by tak mít po starosti, jenomže o tom se zatím nedá moc mluvit. Jako včera ráno. Na parkoviště velešínského sídliště zamířil motorista 
a před svým předplaceným místem musel zůstat stát. Místo bylo obsazené. „Uvažuju, jestli bych si sem mohl dát závoru," pronesl rozlobený řidič směrem ke strážníkovi, který šel situaci řešit.
„Zaplatil jsem osm tisíc a nemá to význam," podělil se o své zkušenosti další 52letý abonent, který redakci sdělil své jméno, ale nepřeje si je zveřejnit. „Pracuji jako manažer společnosti a domů se vracím často pozdě, třeba o půlnoci nebo i ve tři hodiny ráno. A co v té chvíli mám dělat, když nemám kde zaparkovat? Strážníci pracují jen do 22 hodin 
a když volám na 158, řeknou mi na policii, že to není jejich problém. A já chápu, že v té době řeší důležitější věci. Jenomže městu za místo platím, a tak odpovídá za to, abych ho měl jen pro sebe. Je to přece stejné jako u kterékoliv jiné placené služby."

Jak si pomoci, radí držitelům karet velešínský strážník Václav Ottenchläger. „Velešínští strážníci o pracovních dnech slouží od 6 do do 22.30 hodin," upřesňuje. „Pak je možné se obrátit na linku 158, tedy na státní policii. V zákoně je uvedeno, a to v paragrafu 27, odstavec 5, Zákona č. 361/2000 Sb., že  o odstranění vozidla, které neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti, rozhodne policista nebo strážník; vozidlo bude přitom odstraněno na náklad jeho provozovatele. Z toho vyplývá, že když  neslouží městská policie, měla by v takové situaci pomoci Policie ČR." 

Město po Novém roce vytvořilo jednu parkovací zónu pro předplatitele, a to na parkovišti na Sídlišti. Zóna nyní vyhrazuje šest parkovacích míst.


Proč k tomu město přistoupilo, vysvětluje místostarosta Jiří Růžička. „Zhruba na podzim nás policie informovala, že jednotlivá parkovací místa už povolovat nelze. Doporučila nám proto vytvořit dvě parkovací zóny s vyhrazeným stáním.  Jednu na Sídlišti, která může mít maximálně devět míst,  druhou  Nad Cihelnou o maximální kapacitě šesti míst." 

Vedení města všechny pronajímatele těchto míst o změně  a o tom, že si musí podat žádosti na parkovací karty, včas informovalo.   Všichni nájemci  Nad Cihelnou to odmítli, proto vznikla pouze jedna parkovací zóna na Sídlišti prozatím pro šest míst, která se mohou v případě zájmu rozšířit na devět. 

„Lidé si ale někdy dělají naschvály. Od ledna platí změny v zákoně o silničních komunikacích,  proto jsme podepsali smlouvu s odtahovou službou," podotkl Jiří Růžička.

Více čtěte ve středečním vydání Českokrumlovského deníku.