I když ještě na počátku týdne hlásala veliká cedule před domem U Zlaté podkovy  na náměstí, že je na prodej, město od svého záměru zachránit tento objekt pro obyvatele Velešína neodstoupilo.

V patrovém domě naproti radnici se kromě restaurace, ubytování a jiných prostor nachází společenský sál, a to jediný ve městě.  Dosavadní vlastník se však rozhodl ukončit činnost a tak nad objektem, který v takzvané akci Z vystavili sami velešínští občané, visel otazník, co s ním bude dál. Majitel proto objekt nabídl ke koupi městu.

Lidé v jeho vedení to dlouho zvažovali a posléze se s majitelem dohodli, že nekoupí dům, ale společnost, jíž patří.

Na pondělním zasedání velešínského zastupitelstva celý proces dospěl k vrcholu.
„Zastupitelé odsouhlasili konečnou verzi smlouvy
o koupi „eseróčka" U Zlaté podkovy," potvrdil starosta Velešína Josef Klíma. Dosavadní majitel Miroslav Havlíček u toho nechyběl.

„Teď máme měsíc na to, abychom vybrali nového nájemce, tedy přesněji pachtýře," řekl Josef Klíma. „Protože město Zlatou podkovu provozovat nebude, nechce a ani nemůže."
Hned v úterý město vyhlásilo výběrové řízení.  A cedule hlásající, že se provozovna prodává, zmizela. „Počítáme, že konec výběrového řízení bude zhruba v poslední třetině března," podotkl starosta.

Koupí společnosti město objekt Zlaté podkovy získalo tak, „jak leží a běží".  Tedy tak,  jak  je, s celým vnitřním zařízením včetně talířů, příborů, vybavení pokojů a tak dále.

„Provozovatel by měl splnit naše očekávání," řekl starosta. „Především, aby provozoval sál plus restauraci, a to tak, aby nedošlo k přerušení provozu. To znamená, že plynule za chodu skončí původní majitel a nastoupí pachtýř."

Co si tam bude chtít udělat za úpravy a změny, už bude obsahem nájemní smlouvy. Ovšem už ve výběrovém řízení zazněly některé podmínky města. Těmi jsou především zachování sálu a potřebných prostor. Nájemce ale může přijít s návrhem, co tam chce provozovat jiného a jak si  představuje chod celého objektu. „Pak se s městem může domluvit o způsobu financování. Předpokládáme, že úpravy bude financovat ze svého, ale pak si ty náklady bude odepisovat. Vše se ovšem musí dít se souhlasem města včetně rekonstrukce kuchyně či něčeho jiného. Ale předpokládáme, že vybrané pachtovné zase vložíme do úprav objektu. Třeba na výměnu oken a podobně, abychom budovu zhodnotili," vysvětlil Josef Klíma.

Více ve středečním vydání Českokrumlovského deníku