Odmítavá reakce 
a petice obyvatel sídliště 
v Družstevní ulici překvapila vedení města Velešín. Město 
v sídlišti nechalo nainstalovat několik atraktivních workoutových cvičebních prvků, na kterých může cvičit mládež a dospělí. Lidé ve vedení města předpokládali, že tím místním udělají radost. Jenomže situace je jiná.

Obyvatelé okolních panelových domů proti umístění těchto prvků protestují a poukazují na to, že užívání prvků a případného hřiště bude doprovázet hlomoz, a to i v nočních hodinách.

„Revitalizaci nejstaršího sídliště ve Velešíně plánujeme od roku 2009," říká starosta Velešína Josef Klíma. „Už dávno by to bylo dokončené, ale na to, abychom mohli využít čerpání dotací z programu Ministerstva pro místní rozvoj, má toto sídliště malý počet bytů. Proto provádíme revitalizaci postupně za vlastní peníze."

Už v roce 2009 probíral starosta záměry na vylepšení sídliště se zastupiteli a veřejností, na konečnou podobu existují skicy.
„Chtěli jsme ve městě vytvořit odpočinkovou zónu 
a vybudovat tam dráhu na in-line bruslení a hřiště," vysvětluje Josef Klíma. „Ale původní místo, určené pro dětské hřiště, je pod povrchem protkáno sítěmi, jako jsou vedení vody, elektrického proudu či televizního kabelu. Tak jsme se rozhodli udělat různá hřiště, aby si každý přišel na své." Čili dětské hřiště pro malé caparty vzniklo na sídlišti u vodárny a na druhé straně za paneláky má vzniknout ovál pro in-line bruslaře a workooutové prvky pro dospělé.

„Ty cvičební prvky tady mají být prý přes celou louku," reagovala ve středu večer Kamila Tupá, jež bydlí 
v jednom z domů sídliště. „Petici jsem podepsala. Nechci, aby nám pod okny křičely děti," říká, i když je matkou malého chlapce.

„Já sport miluju, ty cvičební prvky bych brala, ale jinde," zdůraznila Kamila Tupá.

„Chtěli jsme udělat hřiště pro každého, tedy hřiště, které nebude za plotem," doplnil starosta Josef Klíma. „Na workoutové hřiště se nám podařilo získat dotaci od Nadace správného životního stylu v rámci Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Jde nejenom o to, aby si kdokoliv mohl na hřišti zacvičit, ale také aby se tam setkávali lidé různých generací, neboť zejména právě to mezigenerační setkávání lidí v dnešní době chybí." Dodává, že město o svých záměrech informovalo ve Velešínském zpravodaji a odpor se zvedl až teprve v okamžiku, kdy na místo nechali nainstalovat první prvky. Brzy nato město obdrželo petici obyvatel sídliště. „Jenomže hřiště se přece dělají právě v sídlištních celcích, tam, kde lidé žijí, a ne někde na okraji města," říká starosta.

Jenomže obyvatelé sídliště to vidí jinak, protože něco jiného je si zajít na hřiště zatrénovat a něco jiného je, hned vedle bydlet.
„Myslíme, že nás vedení města plně nepochopilo," míní Pavel Havlíček z petičního výboru. „My to hřiště neodsuzujeme, naopak, líbí se nám, je to dobrá myšlenka, sám jsem sportovec. Je ale umístěné na špatném místě," zdůraznil. „Toto jsou pohybové prvky pro osoby až od 14 let věku, navíc je tu na těch strojích napsáno, že do 16 let na tom může cvičit mládež pouze za dozoru dospělé osoby. Jenomže jak tady zabráníte tomu, aby na to nechodily mladší děti? Hrozí jim na tom úraz, a když se jim něco stane, kdo za to ponese odpovědnost? Dětem to můžete zakazovat jak chcete, stejně na to půjdou, protože je to veliké lákadlo. Ty workoutové prvky jsou velice nevhodně umístěné, protože stojí na louce mezi sídlištěm, základní školou a mateřskou školou!"
Kromě toho se domnívají, že i jiní obyvatelé Velešína by uvítali, aby toto hřiště bylo jinde, neboť se stydí chodit cvičit na místo, kde je z okolních oken mohou všichni pozorovat.

Ale obyvatelé domů se především obávají hluku, který bude cvičení doprovázet a že hřiště bude za večerů a v noci přitahovat dospívající mládež.

„My tu bydlíme rádi právě proto, že je tu klid. Je to jedno z posledních tichých míst ve městě," přidala se Zdeňka Schoberová, která bydlí v prvním patře domu jen několik málo metrů od cvičebních prvků a také má malé děti. „Tam máme ložnici," ukazovala na otevřené okno, z něhož má místo s cvičebními prvky jako na dlani. „Zrovna včera jsme kolem 22.45 hodin volali městskou policii, protože nás vzbudil rachot, jak se tu bavila a smála mládež. Pak vám dobře hodinu trvá, než zase usnete a v pět hodin ráno vstáváme do práce. A v tomto týdnu nás zase vzbudily ženy, které tu cvičily, když šly ráno do práce. Ono se to nezdá, ale když je všude klid, pak se i běžné mluvení venku rozléhá," líčila ve středu paní Zdeňka.

hni ale zdůrazňují, že jsou pro tuto dobrou myšlenku a rádi by ty prvky sami využívali, ale jinde. „Nechceme však, aby je přesunuli pod okna zase někomu jinému. Navrhovali jsme, že by se to dalo umístit buď na školní hřiště nebo na zelenou plochu pod poštou, kde je to od paneláků podstatně dál než tady," konstatoval Pavel Havlíček. „Měli jsme kvůli tomu schůzku na radnici se starostou a některými zastupiteli, takže nyní se do poloviny června bude sledovat, co se tu děje. Pořád věříme a doufáme, že se s městem domluvíme jako slušní lidé."

„Víme, že nás za to někteří lidé odsuzují, ale ať si to zkusí tady pak bydlet," podotkla Zdeňka Schoberová.
„Pod poštu hřiště dát nemůžeme," odvětil starosta. „Tam si ponecháváme plochu, která slouží pro pouťové atrakce během poutě a podobně."

Peticí se zabývala rada města. S požadavkem okamžitě demontovat posilovací prvky nesouhlasila. Rozhodla však, že do poloviny června budou tyto prvky ve zkušebním provozu a během té doby budou pracovníci města a strážníci kontrolovat jejich funkci, provoz a hluk při jejich používání. Po vyhodnocení bude město řešit, jak bude postupovat dál.
„Strážníci budou zacházet do těch míst i po 22. hodině a všechna zjištění se budou zapisovat," uzavřel starosta Josef Klíma.