Vedení školy spolu se zástupci města a dalšími hosty totiž slavnostně otevřelo zbrusu novou učebnu biologie v takzvaném novém školním pavilonu. A žáci přitom nechyběli.

Předtím vádní, obyčejná klasická učebna se tak proměnila ve veselé moderní místo ve žlutozelených barvách, vybavené  novými laboratorními buňkami  a veškerým nábytkem od nových židlí přes lavice, dlouhý stůl na katedře až po skříně. Na zdi, kde by člověk postaru očekával černou tabuli, svítila tabule interaktivní.

Po přestřižení pásky se do učebny nahrnuli žáci 6.A, kterým tam vzápětí začala opravdová hodinu přírodopisu vedená učitelkou Petrou Brabcovou.

„Jo, je to skvělý," ohodnotil interiér třídy Matěj Dzietonický z Velešína. „Nejvíc se mi tu líbí to ucho," ukázal na obří patvar na vitrínové skříni, model, který znázorňoval stavbu lidského ucha. Matěj nicméně přiznal, že přírodopisu neholduje. „Nebaví mě. Nejvíc mě baví matematika a tělocvik."

O něco lépe na tom byl dvanáctiletý Honza Persán z Římova. „Učebna se mi docela líbí. Jsem zvědavej třeba na tu interaktivní tabuli. Přírodopis mě drobet baví, ale nejlepší je výtvarná výchova."

Základní škola ve Velešíně si mohla novou učebnu vybudovat díky projektu hrazenému Evropskou unií. Jeho název je dlouhý: Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s důrazem na terénní  výuku. „V jeho rámci žáci bezplatně navštěvují zajímavé přírodní destinace, přírodovědné a technické subjekty v celé republice," vysvětlila ředitelka školy Božena Dvořáková. „Děti při těchto exkurzích mají dopravu a vstupné zdarma. V rámci tohoto projektu funguje na škole dvakrát týdně rovněž přírodovědný kroužek. Byl o něj velký zájem, proto jsme ho museli rozdělit na dvě poloviny, kdy se střídají žáci mladší s žáky staršími."

To ale není všechno. Škola organizuje tři projektové dny.  Prosincový, zaměřený na ekologii, už mají děti za sebou.  Do školy díky tomuto projektu  jezdí se svým  programem  rozmanité organizace, například Centrum ekologické výchovy Cassiopea,  sokolníci Dravci Plzeň, nebo Český nadační fond pro vydru Třeboň.

„A v rámci tohoto projektu  jsme mohli částku ve výši zhruba 438 000 korun  použít na učebnu přírodopisu," doplnila Božena Dvořáková.  „Tato částka na to ale nestačila, takže zbytek ve výši 193 000 korun, aby vše bylo vytvořeno kvalitně a moderně,  jsme se souhlasem města  dofinancovali  z provozních peněz." Projekt začal 1. září a potrvá do 31. 12. roku 2014.

„Dneska jsem byla do školy hodně zvědavá," svěřila se Aneta Smolíková z 6.A. „Je to super, je to takový fantastický. Líbí se mi ty stoly, židle, skříně i barva. Přírodopis mám ráda a dobře se mi i učí."

Uznale hodnotí učebnu také její spolužačka Eliška Bartoňová z Velešína.  „S přírodopisem na tom jsem nic moc. Ale třída je o moc lepší, než ta předtím. Určitě je to teď nejlepší učebna na škole."

A jak je spokojená učitelka přírodopisu Petra Brabcová?  „Do nové učebny jsem se těšila. Je nově vybavená a děti tu mají daleko lepší podmínky  pro výuku.  Stoly vzadu budeme využívat na laboratorní práce, zejména na práci s mikroskopy.  Předtím to byla jenom obyčejná učebna s dataprojektorem."