Kvalitního kabátu za téměř 40 milionů korun se dočkala díky kompletní rekonstrukci všech školních budov v rámci zateplení, které bylo nutností, aby škole dál peníze během zimy, jak se říká, neutíkaly zbytečně oknem.
Zítra škola zrekonstruované budovy oficiálně slavnostně otevře. Neznamená to však, že by do té doby byla uzavřená. Ve škole běžela výuka naplno, ale fakt je, že studenti a pedagogové mají za sebou celkem perné období, neboť učit za takových podmínek nebylo nic jednoduchého.
„Bylo to těžké," potvrzuje Milan Timko, ředitel Střední odborné školy strojní a elektrotechnické Velešín. „Využili jsme všechny naše kapacity úplně do maxima. To znamená všechny dílny i učebny na dílnách na sto procent, využili jsme všechny klubovny v domově mládeže. Máme tam devět pater, využili jsme klubovnu na každém patře plus další místnosti, kde se dalo vyučovat. Byla to velká úleva, když jsme se stěhovali zpátky do učeben."
V prosinci se studenti a kantoři Střední a odborné školy strojní a elektrotechnické stěhovali po několika náročných měsících do zrekonstruované školní budovy. Škola má tak za sebou největší investiční akci za dobu její existence. „Každoročně teď ušetříme až čtyřicet procent nákladů na vytápění," věří ředitel školy Milan Timko.
Můžete připomenout a upřesnit, co všechno se ve škole během prací dělo a měnilo?
Rekonstruovali jsme prostě všechno. Pracovníci stavební firmy zateplovali všechny školní budovy a všechny vstupní otvory. Zateplovali střechy, vyměnili všechna okna a vstupní dveře. To se týkalo i tělocvičny. Takže opravdu i ta má nová okna.
Neslo to s sebou i úpravy a změny v interiéru učeben a školy?
Ano, protože vevnitř bylo nutné posunout všechny radiátory, jelikož to rozměrově nesedělo. Musely se proto trochu upravit rozvody. Samozřejmě jsem pak nechal vymalovat. Když už, tak už.
Práce začaly na začátku července, pak se oproti předpokladu prodloužily, což zkomplikovalo provoz školy. To byla asi úleva, když jste se v prosinci stěhovali z domova mládeže zpět do učeben?
No, stěhovali jsme se zpět strašně rádi. A taky kluci byli rádi, že se konečně stěhujeme, protože jsme jim tam zabavili wifinu, poněvadž byla zahlcená. Tak byli rádi, že už nemusejí s notebooky chodit do vestibulu.
To období muselo být náročné na rozvrh hodin…
Bylo, bylo. Využili jsme všechny naše kapacity úplně do maxima. To znamená, že jsme využili všechny dílny i učebny na dílnách na sto procent, využili jsme všechny klubovny v domově mládeže. Máme tam devět pater, využili jsme klubovnu na každém patře plus další místnosti, kde se dalo vyučovat – třeba jazyky, což byly místnosti, do kterých se vešlo třeba do deseti patnácti dětí, když se při výuce jazyků dělila třída například na angličtinu a němčinu. Zkrátka využili jsme všechny možné místnosti.
Kvůli situaci ve škole jste studentům přehodili praxi na začátek školního roku, ačkoliv jindy je tomu naopak, mají ji v jeho závěru. Znamená to, že studenti mají v této chvíli veškerou praxi odbytou?
Nejstarší ročníky ne zcela, ale z takových 80 až 90 procent už ano. My ale v posledních letech stavíme studium hlavně na praxi u firem. Zaměstnavatelé to docela začali oceňovat, takže i v tomto roce zvýšený počet hodin praxe žáků u firem zabodoval. A je fakt, že i žákům to hodně dalo. Na druhou stranu je pravda, že jsme zase zvedli podíl učební teorie, hlavně maturitních předmětů tak, abychom zkrátili hodiny praxe před maturitami, aby nikdo včetně žáků nemohl říci, že jsme je o něco ošidili. Čili všechno sedí přesně tak, jak má.
Jaké máte plány v tomto roce ohledně dalšího zvelebování školy? Nebo vzhledem k té ohromné investici na nějakou dobu již na nic dalšího nepomýšlíte?
Ve škole je neustále co vylepšovat. To je nikdy nekončící proces. Mám vizi – strašně rád bych, nejdřív na to ale musím vygenerovat nějaké finanční prostředky, investoval v co nejkratším termínu do nábytku a vybavení domova mládeže. To vidím jako absolutní prioritu. Peníze bych mohl vygenerovat z té úspory nákladů díky zateplení školy. Mimochodem kromě zateplení máme od začátku kalendářního roku, tedy už rok, novou vlastní kotelnu za 3,5 milionu korun, která má významný podíl na již zmiňované úspoře nákladů.
V tomto a minulém roce jsme ve škole dali asi 20 milionů do technologií, do obráběcích a elektrotechnických technologií a podobně. Teď jsme investovali zhruba 40 milionů korun do zateplení.
A do budoucna se chceme věnovat hlavně zkvalitňování interiéru. A pravda je, že do nábytku se neinvestovalo od založení školy v roce 1986. Takže to by už opravdu chtělo.