„Nejprve je ale třeba  stavebního povolení," řekl starosta Velešína Josef Klíma.   „A tomu musí předcházet uzavření kupní smlouvy na pozemky s investorem. Schválení této smlouvy bude předmětem jednání zastupitelstva 11. března."

Na ploše o rozloze 35 000 m²  mají postupně vyrůst takzvané viladomy, rodinné dvojdomky na klíč a samostatné domky.  A ještě dva obytné domy.

Čím se začne po vybudování základního technického vybavení, vysvětlil starosta. „V první fázi se bude  stavět šest dvojpodlažních viladomů. V každé polovině viladomu budou tři až čtyři byty. To budou byty malometrážní." Viladomy vzniknou  v sousedství již stojících paneláků.

Budoucí zástavba je řešena tak, že se nové domy směrem od panelových domů do svahu budou stupňovitě snižovat. Takže druhou řadu bude tvořit sedm dvojdomků, následující řadu samostatné domky a kolem budou roztroušeny parcely o rozměrech od 450 do 800 m2 pro individuální výstavbu. Kromě toho jedna parcela zůstane města, na ní vyroste nájemní dům s městskými byty, a parcelu vedle, rovněž pro obytný dům,  si ponechá developer.

Zbývající parcely zůstanou k prodeji pro individuální bytovou výstavbu.

V plánu je nové parkoviště, které bude zakompované do současného sídliště a dobrou zprávou je, že toho se obyvatelé sídliště zřejmě dočkají už brzy. V nové zástavbě nebude chybět hřiště pro míčové hry a   počítáno je také s místem určeným k posezení a setkávání obyvatel domů.

V lokalitě Na Vrších je tedy zakresleno celkem 20 parcel, které bude možné v případě zájmu rozšiřovat dál.

Na Vrších, kde se s rozmanitými nečekanými těžkostmi výstavba připravuje od roku 2004. Takže žádný div, že někdo  reaguje tak, jako tamní mladá žena Dominika Janečková: „Kdo ví, jestli se bude vůbec stavět. Už se o tom mluví dlouho."

„Stavět se mělo začít už před dvaceti lety," míní Marie Müllerová. „Mladá generace už nám za tu dobu zestárla, mladí z Velešína utekli do okolí, což je případ i mých synů, z nichž jeden si postavil v nedalekém Sedlci."

„Veřejnosti celý projekt včetně vizualizace představíme, až bude stavební povolení. Ne dřív. Už jednou jsme se spálili," podotkl Josef Klíma. „A chceme pro  zájemce dosáhnout přijatelných cen, které budou odrážet ekonomickou situaci a koupěschopnost lidí."

Více čtěte ve středečním vydání Českokrumlovského deníku.