Co říkáte na onu vyhlášku?

Ta mě točí tak, že bych dělal zase revoluci. Jako svobodomyslného člověka se mě to velice dotklo. Mám pocit, jako kdyby to celé bylo programové. Nejdřív EET, které zlikviduje drobné obchodníky na vesnicích a potom vyhláška, která zlikviduje kulturní život. Nevím, proč to dělají. Chléb a hry byly přeci vždycky. Tohle považuji za zásah do svobody. Lidi přeci mají právo na to se pobavit, když už makají. Soud vyhlášku zdůvodňuje tím, že člověk má právo vědět, kolik nocí v roce se kvůli hluku nevyspí. To je přece dětinské. Češi to ale vždycky nějak obejdou a všechny vyhlášky kontrolovat nejde. O to je ale strašnější, že to nechají zase na tom bonzáctví. Že někdo zvedne telefon a zavolá.

Máte strach, že mizí svoboda?

Strach nemám. Já to prožívám. Svoboda byla po revoluci do roku 1995. Od té doby už zase jenom utahují šrouby. Vše se byrokratizuje takovým způsobem, že za chvíli už nebudete moci vůbec nic.

Změnili se za těch dvacet let nějak i fanoušci?

Lidi moc nechtějí poslouchat původní tvorbu na regionální úrovni. Mají rádi různé revivaly a memory bandy, které hrají jenom ty nejprofláklejší věci. Což leckdy bývají ty nejméně kvalitní.

Čím to je?

U nás na jihu upadá klubová scéna. Ale nevím, čím to je. Možná tím, že Jihočeši jsou celkově takoví nevěrní. Neudrží se tady pořádně ani rockovej klub. Lidi se přijdou podívat, zhodnotí kdo jak hraje, ale už se tam potom nejdou bavit.

Máte s kapelou zkoušky i po dvaceti letech hraní?

Zkoušíme každý týden. Každou středu. Nejsme tak dobří muzikanti, abychom si dovolili střílet to z patra. Je to disciplína a je lepší si to opakovat, než kdybychom někam přijeli a kluci to potom někde lovili z paměti.

Jaký je tedy váš repertoár?

Pořád se učíme nové písně. Máme čtyřicet písní svých a asi 150 převzatých, takže je co hrát. A musím pochválit kluky z kapely. Když hrajeme, tak si nepíšeme žádný playlist. Hrajeme podle toho, jak lidi reagují, takže musíme být sehraní. Začneme například něčím od kapely Olympik a skončíme u Deep Purple.

Co si pouštíte doma?

Mám rád rock. Vždycky jsem měl rád Uriah Heep. Měli vícehlasé zpěvy a to mě vždycky bavilo, protože sám jsem zpěvák. Z našich to bude Vladimír Mišík a ETc. A určitě Marsyas, to je kapela, která do dneška nemá obdoby. Byl jsem na nich poprvé v roce 1975 ve velešínském kulturáku a od té doby jsem je sledoval.

Kdy budete mít další koncert?

Další bude 27. srpna v Českých Budějovicích v Pekárenské ulici v restauraci u Kozla na dvorku, kde mají letní Vánoce. Bude stromeček, řízky, salát, taková recese. Je to od šesti do desíti, protože ve městě už se nesmí potom hrát, ale o tom už jsme mluvili.